U ovoj ustanovi juče su predstavljeni rezultati istraživanja, nastavnicima i đacima, a Radoje Novović je objasnio da je rađeno u maju i junu, te da je bilo obuhvaćeno 47 škola u 17 opština. U anketnom, anonimnom, ispitivanju učestvovala su 1.702 učenika od čega 983 osnovca i 719 srednjoškolaca završnih razreda.
Jedan od interesantnih podataka zabilježen je u odgovorima đaka na pitanje u kojoj mjeri je zastupljena praksa održavanja privatnih časova u školama. Odgovarajući na upit da li uzimaju privatne časove iz nekog predmeta 54,5 odsto se nije izjasnilo, dok je njih 24 odgovorilo sa da. Da li je, kako su upitani, nastavnik kod kojeg idu na privatne časove zaposlen u njihovoj školi 74 odsto nije odgovorilo, a od 26 odsto koji su dali odgovor, 4,2 odsto je navelo da je nastavnik zaposlen u njihovoj školi. Na pitanje da li je riječ o nastavniku koji im predaje taj predmet u školi, od 25 odsto koji su odgovorili, njih 1,7 odsto reklo je da predaje.
“Zbog ovoga se gubi posao”, poručio je Novović.
Odgovarajući na pitanje što će onda u ovom slučaju da preduzmu, kazao da to nije stvar Zavoda za školstvo.
“To je stvar inspekcijskih organa i uprava škola naveo je on. Istraživanje Zavoda za školstvo, takođe, pokazalo je da učenici centralne regije, većih gradskih škola i gimnazije više, u odnosu na druge učenike, prepoznaju prisutnost korupcije u oblasti obrazovanja”, rekao je Novović.
Odgovarajući na pitanje u kojim situacijama je korupcija prisutna u obrazovanju najviše đaka, njih, 55 odsto, reklo je prilikom zaključivanja ocjena na kraju godine.
Da korupcije ima prilikom upisa u školi izjasnilo se njih 52,8 odsto, prilikom ocjenjivanja na času 37,7 odsto, a u slučaju pravdanja izostanka 28 odsto.
“Ne sviđa mi se ova situacija u školama. To je korupcija… Neko tokom cijele godine radi za ocjenu da je zasluži pošteno, a neko to ne radi. Ovo nije dobro”, konstatovao je Novović.
Istakao je i podatak da je čak 78 odsto đaka reklo da lično zna konkretne slučajeve u školi u kojima je zbog rodbinskih ili prijateljskih veza nekom učeniku poklonjena ocjena. Novović je ocijenio da je to ogroman broj kada se podaci prevedu na ukupnu populaciju đaka.
U Crnoj Gori ima oko 100.000 učenika, a to znači da rezultati istraživanja upozoravaju da njih čak oko 80.000 zna za ovakve pojave. Oko 50 odsto anketiranih izjasnilo se da znaju đake kojima je popravljen uspjeh na kraju godine, a 20,4 odsto učenika se izjasnilo da znaju slučajeve kojima je preko određenih veza omogućeno i da budu nosioci Luče.
“Ne može niko da objasni da u jednoj školi, recimo od 150 učenika devetog razreda njih 50, recimo, imaju Luču. Šta to znači, da su svi eksperti za svaku oblast. Nevjerovatno”, zaključio je Novović.
Izvor: Pobjeda
Komentari