Kako prenosi britanski Dejli mejl, koji se poziva na izjavu saudijskog visokog zvaničnika, Kaošogi je prvo zadavljen. Njegovo tijelo je umotano u tepih i iznijeto iz zgrade konzulata u Istanbulu. Član tima od 15 muškaraca koji su poslati iz kraljevstva da se sukobe sa Kašogijem, obukao je njegovu odjeću i izašao napolje,prenosi B92.
Tako je u startu lažirano da je novinar saudijskog porekla izašao iz zgrade konzultata u Istanbulu. Prema riječima tog visokog zvaničnika, grupa muškaraca trebalo je da drogira i kidnapuje novinara, a kada im se on suprotstavio, ubili su ga.
Foto:AP
Turski predsjednik Tajip Redžep Erdogan je u nedjelju najavio da će u utorak objaviti detalje turske istrage o smrti Kašogija. Erdogan je, obraćajući se u nedjelju pristalicama u Istanbulu, istakao da Turska traži pravdu i da će detaljno o tome govoriti u razgovoru s predstavnicima vladajuće partije u parlamentu, prenijela je agencija AP.
Nakon što je u početku negirala da ima bilo kakve veze sa nestankom Kašogija, Saudijska Arabija je konačno priznala u petak da je on nastradao u tuči u konzulatu. Sada iz te zemlje stiže saučešće.
Naime, saudijski kralj Salman i princ Mohamed bin Salman, pozvali su sina ubijenog saudijskog novinara Džamala Kašogija, Salaha, i izrazili mu saučešće, javila je saudijska novinska agencija.
Podsjetimo, Kašogi je ušao u konzulat Saudijske Arabije u Itsanbulu 2. oktobra kako bi sredio papire za vjenčanje sa vierenicom, inače turskog porekla. Iz tog konzulata nikada nije izašao. Danima su trajale spekulacije o tome šta je s nestalim novinarom "Vašington posta", koji je važio za oštrog kritičara saudijskog kraljevskog režima, a istraga je započeta tek nakon više od nedjelju dana.
Od kada su turski istražioci ušli u zgradu konzulata, a potom tijelo počeli da traže i po lokalnoj šumi, postalo je jasno da je Kašogi mrtav. Njegov slučaj otvorio je i brojna međunarodna pitanja, poput pada ionako poljuljanog ugleda Saudijske Arabije.
Komentari