Na prajdu, kako su istakli, očekuju dolazak članova crnogorske vlade, političkih partija i građana.
Slogan ovogodišnje parade je „Ne ljubimo lance“, a organizatori su poručili da LGBTIQ osobe traže da se osjećaju slobodno, bezbjedno i da žive bez straha, nasilja i diskriminacije.
Jovan Ulićević, član Organizacionog odbora Montenegro prajda, kazao je na današnjoj konferenciji da Crna Gora ima tradiciju ponosa i prkosa.
Jovan Ulićević
„Tradicija koja nas podsjeća na zajedničku borbu protiv represije, nametanja, porobljavanja i nasilja. Mi, lezbejke, gejevi, biseksualne i transrodne osobe smo dio ove tradicije. Mi ne ljubimo lance. Mi odbijamo da se pokorimo društvenim normama i pritiscima, koje traže od nas da budemo nešto što nismo i da živimo u strahu i skrivanju“, kazao je Ulićević, prenosi Anadolija.
Danijel Kalezić, član Organizacionog odbora Montenegro prajda, istakao je da se šesti Montenegro prajd održava uoči usvajanja Zakona o životnim zajednicama lica istog pola, kao i usvajanja nove petogodišnje strategije za unaprjeđenje kvaliteta života LGBT osoba u Crnoj Gori.
„Iako su zabilježeni određeni pozitivni pomaci, mi smo i dalje suočeni sa nasiljem, diskriminacijom i porobljavanjem ustaljenim društvenim normama. Naša sloboda jeste i mora biti svuda u svakom trenutku i na svakom mjestu. Ovim prajdom mi tražimo ono što nam pripada, jednaka osnovna ljudska prava. Tražimo da se osjećamo slobodno i bezbjedno i živimo svoje živote bez straha. Zahtijevamo adekvatno procesuiranje svih slučajeva koji su počinjeni iz mržnje prema nama“, kazao je Kalezić.
Danijel Kalezić
Kalezić je dodao je da u pomenutoj organizaciji zahtijevaju usvajanje Zakona o životnim zajednicama lica istog pola i da očekuju podršku od svih poslanika i poslanica u crnogorskom parlamentu.
„Od društva zahtijevamo da prestane da nas ugurava u naša četiri zida i da razumije da i mi kao i svi drugi imamo pravo da živimo slobodno. Na Prajdu očekujemo građane Podgorice, predstavnike partija, članove Vlade, gradonačelnika Podgorice i predstavnike ostalih gradova“, rekao je je Kalezić.
Ovogodišnja Povorka ponosa biće sedma po redu koja se održava u Crnoj Gori.
Prvu je u Budvi 24. jula 2013. godine organizovao LGBT Forum progres, kada je više stotina protivnika tog događaja napalo učesnike, pri čemu je bilo dvadesetak povrijeđenih i uhapšenih.
Druga Parada ponosa održana je Podgorici 20. oktobra iste godine, obezbjeđivalo je oko 2.000 policajaca, a na više lokacija u glavnom gradu zabilježeni su incidenti.
Treća Parada, koja je 2. novembra 2014. godine održana u Podgorici pod sloganom "Tradicionalno ponosni", završena je bez incidenata, baš kao i posljednje tri povorke.
Komentari