Kazaljke su se tada pomjerile na dva sata, čime se prešlo na zimsko, odnosno srednjoevropsko vrijeme.
Zimsko računanje vremena traje do posljednjeg vikenda u martu, kada počinje ljetnje računanje vremena.
Evropska unija je inače riješena da pomjeranje kazaljki pošalje u istoriju i njene članice do aprila treba da odluče da li žele da zadrže ljetnje ili zimsko računanje vremena.
Inicijativa Evropskog parlamenta o odustajanju od režima promjene vremena na zimsko i na ljetnje uslijedila ja nakon što je analizom utvrđeno da pomjeranje kazaljki na satu ima negativne posljedice po zdravlje ljudi.
Promjena računanja vremena u šestomjesečnom ritmu, kažu, ne ispunjava cilj zbog koga je bila uvedena, a to je ušteda energije.
Ona je, kako priznaje Evropska komisija, zanemariva, pa čak umjesto toga ima i negativan uticaj na bioritam građana jer izaziva poteškoće sa spavanjem, nervozu i probleme sa koncentracijom.
Istraživanja pokazuju da gubitak jednog sata spavanja, kada se ulazi u ljetnje računanje vremena, dovodi do više saobraćajnih nesreća, povećanja broja srčanih udara, češće pojave depresije, čak i do više samoubistava.
Prema nekim istraživanjima, organizmu je portrebno čak četiri nedjelje kako bi se adaptirao na sat promjene vremena.
Zbog svega toga, Evropska komisija pitala je svoje građane šta misle o pomjeranju kazaljki na satu i, od 4,6 miliona građana iz 28 zemalja EU koji su glasali u anketi, čak 84 odsto njih je podržalo ukidanje promjene vremena.
Komentari