- Nije u pitanju prevara, već prost mehanizam. Dođe nam vozač i, na primjer, kupi 10 litara goriva. Kada pumpa ispusti tih 10, ona stane, a u crijevu uvjek ostane nešto tečnosti koja pod tim uglom ne može da se istoči u rezervoar. Ljudi vrate crijevo, a da i ne primjete - otkriva za Telegraf.rs Marko M. bivši radnik na jednoj pumpi.
Kako kaže, obično nije u pitanju velika količina, decilitar, dva. Noću, ali i danju kada nema gužve, prodavci nakon svakog sipanja tu tečnost istoče u posebne kanistere koje drže u blizini.
- Svakog dana se natoči lijepa količina, koju onda zaposleni izdijele između sebe - kaže sagovornik.
Kupci ovaj gubitak ne primjećuju, jer za većinu nije veliki, kaže. Ipak ima i onih oštrijeg oka koji zahtijevaju svaku kap koju su platili.
Kako Marko tvrdi, jednom je usred noći njegov kolega, nakon što je mušterija sipala benzin i odvezla se, izvukao kanister da iscijedi preostalo gorivo, kada se kupac iznenada vratio po još nešto i vidio ga šta radi.
- Čovjek je shvatio caku, a kako živi u blizini i samo kod nas toči gorivo, sledeći put je sa sobom ponio mali kanister u koji je sam pretočio ostatak benzina. Držao je kanister u gepeku i dopunjavao ga tako još nekoliko puta. Radnicima nije odgovaralo da se priča širi, pa smo dobili instrukcije da mu sledeći put kažemo kako je kod nas dozvoljeno samo da se gorivo sipa u rezervoar. On se svađao, svađao, ali na kraju je otišao praznih ruku. Više ga nismo viđali, pretpostavljam da je svoj kanister odnio na neku drugu pumpu - kaže on.
Iako kupci imaju puno pravo da kupljeno gorivo dobiju u kanisteru, te da za ovu zabranu nema mjesta, Predsjednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije Goran Papović sumnja da se ovi "previdi" uopšte dešavaju.
- Nacionalna organizacija je sa Tržišnom inspekcijom, Institutom za mjere i dragocjene metale i pokojnim Mirkom Alvirovićem prije nekoliko godina provjeravao da li su na pumpama svi uređaji baždareni i da li tačno mjere. Ni kod jedne pumpe tada nisu primjećene nepravilnosti. Taj ostatak, za koji neko tvrdi da ostaje u crijevu, toliko je mala količina, da nema tehničkih mogućnosti da se nakupi značajna mjera. Mislim da nema šanse da se tako mali dio svaki put istače iz crijeva - kaže Papović za Telegraf.
Moguće je, po njemu, da se ostatak zadrži u rezervoaru pumpe, te da radnici u nekom trenutku tu količinu istaču, ali to je već druga priča.
- Svuda u svijetu se sipa gorivo i da neko krade ono što ostane u crojevu, primjetio bi već neko. Svaki sat na benzinskoj pumpi je povezan sa računarom i svuda se kontroliše istakanje goriva. Jedino što možda može da se desi je da, ako taj ostatak ostane, on se istoči iz rezervoara, ako radnici znaju kolika je ta razlika u odnosu na prodato gorivo. Ono iz crijeva ne može da se uzme nikako - objašnjava Papović i dodaje da kupci mogu da budu pokradeni samo ako su uređaji neispravni i pokazuju kako je sipano više goriva nego što jeste.
Komentari