Kako objašnjavaju, softver se koristi, prije svega, u kontekstu prevencije plagijarizma, a za navedene radove, provjera putem softvera se obavlja prije dostavljanja na uvid javnosti, kako bi se, u slučaju da se utvrdi da postoje elementi koji ukazuju na plagijat, preventivno djelovalo i izvršile potrebne korekcije.
“Do sada, ovom procedurom, vraćeno je na korekciju nekoliko magistarskih radova i doktorskih disertacija, gdje je riječ bilo o dodatnim pojašnjenjima i ispravkama, usljed uočenih nepravilnosti. Shodno pomenutoj odluci 'Kandidat je dužan da koriguje sporne djelove u roku od 30 dana od dana dostavljanja sugestija komisije. Ukoliko korišćenjem softvera za utvrđivanje plagijata bude potvrđeno da lice čije se autorsko djelo provjerava nije korigovalo sporne djelove, komisija na osnovu prikupljenih dokaza u prethodnom postupku priprema mišljenje za Senat, odnosno vijeće organizacione jedinice.' Međutim, takvih slučajeva nije bilo, te ovom metodom do sada nije utvrđen plagijat", saopšteno je Dnevnim novinama iz UCG.
Takođe, oni ističu da dinamika provjere zavisi od produkcije magistarskih i doktorskih radova i publikacija.
Podsjećamo, odluka o korišćenju Ithenticate softvera za utvrđivanje plagijata na Univerzitetu Crne Gore donjeta je 12. aprila ove godine i njom su utvrđena pravila, namjene, ciljevi i procedure korišćenja softvera za utvrđivanje plagijata na Univerzitetu Crne Gore.
Komentari