MArković je kazao da je naša zemlja treće predsjedavanje ovom incijativom, a prvo u svojstvu članice NATO-a, iskoristila za prenošenje svojih iskustava u pristupanju na Makedoniju i Bosnu i Hercegovinu budući da je naš ključni prioritet tokom predsjedavanja bio jačanje regionalnog povjerenja i međusobne podrške država našeg regiona.
„Mislim da je više nego očigledan istorijski iskorak koji je Crna Gora napravila članstvom u NATO-u. Dvostruko, rekao bih. Kao mala zemlja, pokazala je snagu ideje savezništva među zemljama koje dijele iste vrijednosti, bez obzira na njihovu veličinu. Sa druge strane, naši građani već imaju prilike da se uvjere u benefite našeg članstva u Alijansi. Bilježimo porast investicija i interesovanja kredibilnih investitora iz čitavog svijeta, gotovo svakodnevno, pogotovo iz zemalja NATO-a i EU, što je svakako uticalo i utiče na uspješan trend snažnog ekonomskog rasta koji bilježimo u prošloj i ovoj godini. Predznak bezbjednosti koji sada nosimo sa sobom kratkoročno i dugoročno mijenja svijest kako drugih o Crnoj Gori, tako i Crne Gore o svijetu van našeg regiona“ – rekao je predsjednik Vlade.
Premijer Duško Marković je poručio da je naša zemlja ulaskom u NATO ispunila jedan od najvažnijih spoljno-političkih i državnih ciljeva te da je u tome nespornu ulogu imala i Američko-jadranska povelja, čime je dokazala svoju vrijednost i opravdanost kao i da je u procesu učlanjenja dragocjena bila podrška Sjedinjenih Američkih Država kao prijatelja i saveznika Crne Gore.
„Posebno cijenimo što je prošle godine, baš povodom samita Jadranske povelje Crnu Goru, kao novu članicu NATO, posjetio potpredsjednik Sjedinjenih Američkih Država Majk Pens, što je predstavljalo snažan pokazatelj podrške stabilnosti Evrope i ovog područja“ – rekao je Marković.
Govoreći o našem predsjedavanju Američko-jadranskom poveljom premijer Duško Marković je podsjetio da se Crna Gora u kontinuitetu zalaže za politiku otvorenih vrata za sve aspirante, kako u okviru NATO-a, tako i u okviru Povelje.
„Svjesna važnosti jačanja regionalnog povjerenja i međusobne podrške susjednih država, ovo je bio ključni prioritet Crne Gore tokom ove godine. Zbog toga nas je posebno obradovao poziv Makedoniji za otpočinjanje pregovora za članstvo u NATO-u na Samitu u Briselu, kao i ohrabrujuće poruke poslate našim prijateljima u BiH. Uvjereni smo da će Makedonija ubrzo postati četvrta članica Povelje koja je i saveznica u NATO-u“ – rekao je predsjednik Vlade Crne Gore obraćajući se ministrima odbrane država A5.
Marković je rekao da Crna Gora ne podržava aktivno države regiona samo u pristupanju NATO-u već i u približavanju Evropskoj uniji budući da je riječ o vrijednostima ključnim za stabilnu i prosperitetnu budućnost ovog dijela Evrope.
Premijer je u tom kontekstu izrazio nadu da će i građani Kosova, poput žitelja ostalih država regiona, uskoro osjetiti koristi vizne liberalizacije podsjetivši da je Crna Gora rješavanjem pitanja razgraničenja sa Kosovom pomogla u ispunjavanju jednog od ključnih uslova za to.
Crna Gora, rekao je premijer Marković, već dijeli svoja iskustva procesa pristupanja NATO-u.
„Jedan od prioriteta našeg predsjedavanja Poveljom, kojem smo bili naročito posvećeni, je i da ono što smo mi naučili tokom iskustva pristupanja Alijansi prenesemo dalje. Naše iskustvo već uveliko dijelimo sa našim makedonskim i prijateljima iz BiH, i spremni smo da isto prenesemo na sve susjede posvećene istom cilju. Imamo dugoročni cilj na umu: kao što smo mi kao članica, zahvaljujući podršci naših partnera, bili spremni od ulaska u Alijansu da uspješno, kao najmlađa članica, doprinosimo svim ključnim politikama Alijanse, tako želimo i da naši susjedi sutra budu spremni da doprinesu našim zajedničkim ciljevima i interesima i region trajno postane, ne potrošač, već stabilni kontributor regionalnoj i globalnoj bezbjednosti. To nije važno samo zbog regionalne, već i evropske, pa i globalne stabilnosti. Priroda savremenih izazova, uključujući terorizam, ilegalne migracije, hibridne i sajber prijetnje, zahtijevaju da se sve više bavimo širim pitanjima od onih na koje smo navikli u soptvenom dvorištu. Oni utiču na sve nas u kontekstu globalizacije i izmijenjene geopolitičke situacije, kao i interesa treće strane u našem regionu, koja se služi različitim metodama radi ostvarenja svojih ciljeva, koristeći naše slabosti i propuste. Stoga je, osim učvršćivanja regionalne saradnje naših država, neophodna i kontinuirana pažnja i podrška naših međunarodnih partnera. Raduje nas što je to u poslednjem periodu, naročito, slučaj, i da se sa najvažnijih adresa šalje poruka da evroatlantska perspektiva Zapadnog Balkana nema alternativu – jer je zaista nema i ne može imati“ – zaključio je predsjednik Vlade Crne Gore Duško Marković otvarajući u Bečićima sastanak ministara odbrane država članica Američko-jadranske povelje.
Ministar odbrane Crne Gore Predrag Bošković poručio je da se danas Jugoistočna Evropa suočava sa bezbjednosnim izazovima koji su reflektovani, kako na nacionalnom, tako i na globalnom nivou.
„Upravo se u borbi sa bezbjedosnim izazovima ogleda značaj Američko-jadranske povelje, koja ima za cilj ujedinjenje regionalnih bezbjednosnih kapaciteta. Dodatno, bezbjednosni izazovi sa kojima se suočava region predstavljaju jedinstvenu priliku kao i određeni vid lekcije da evroatlantske vrijednosti moraju predvoditi proces borbe protiv istih“, rekao je Bošković.
Na sastanku je svoje izlaganje imala i Lora Kuper, pomoćnica asistenta američkog državnog sekretara za odbranu.
Kuper je naglasila značaj uloge Američko-jadranske povelje u jačanju međusobnog razumijevanja i povjerenja zemalja regiona. Ona je kazala da bezbjednosni izazovi koji ne poznaju granice stvaraju potrebu za definisanjem zajedničkih resursa i projekata, koji će ujedno doprinijeti i daljem razvoju nacionalnih odbrambenih kapaciteta, te da će SAD nastaviti da podržavaju napore zemalja regiona na tom planu.
Učesnici sastanka su potvrdili odlučnost da nastave da doprinose regionalnoj sigurnosti i stabilnosti, kroz jačanje dobrosusjedskih odnosa, unapređenje političkog dijaloga i razvoj vojne saradnje, a u cilju obezbjeđivanja trajnog mira, stabilnosti i prosperiteta regiona.
Sastanku su prisustvovali ministarka odbrane BiH, Marina Pendeš, Hrvatske, Damir Krstičević, Makedonije, Radmila Šekerinska, Kosova, Rustem Beriša, Albanije, Olte Džačka, državni sekretar u Ministarstvu odbrane Slovenije, Miloš Bizjak, te državni sekretar u Ministarstvu odbrane Srbije, Aleksandar Živković.
Učesnici su potpisali Zajedničku izjavu ministara odbrane država članica A-5.
Komentari