Takva odluka je donijeta zato što se Mladić bez odobrenja uključio u jutarnji program beogradske televizije Hepi.
Nalogom sekretara Olufemi Elijasa, koji je sud objavio kasno po podne, upravi pritvora u Ševeningenu nalaže se i da preslušaju telefonske razgovore koje je Mladić vodio u proteklih sedam dana, uključujući i jutrošnji. Pored slušanja Mladićevih razgovora, sekretar Elijas je danas naredio i da budu sačinjeni pisani sažeci tih razgovora.
To je, po sudskom sekretaru, neophodno radi održavanja bezbjednosti i reda u pritvoru, a u interesu je sprovođenja pravde. Nalog za nadziranje Mladićevih telefonskih razgovora ne odnosi se na privilegovanu komunikaciju sa njegovim advokatima.
Sekretar Elijas navodi da je obaviješten da je Mladić "direktno učestvovao u televizijskoj emisiji (talk show) tako što je, koristeći neprivilegovanu telefonsku liniju u pritvoru, telefonirao svom sinu, koji je učestvovao u emisiji i koji ga je pozvao da govori u njoj".
Sudski sekretar ističe da za to nije dao odobrenje generalu Mladiću i da je pritvorenik time narušio pravila pritvora.
Kako prenose mediji, u emisiji koju vodi Milomir Marić, gosti su bili lider Srpske radikalne stranke i osuđeni ratni zločinac Vojislav Šešelj, Mladićev sin Darko i član ruske Dume Pavel Dorohin.
Uživo u programu, Darko Mladić je telefonom pozvao svog oca i rekao mu da se obrati javnosti. Ratko Mladić je pozdravio goste u studiju, a posebno Šešelja.
"Ljubi vas deda Ratko. Ovaj Marić neka dođe da me obiđe, neka on intervjuiše Vojislava Šešelja, a i Voja neka dođe... Darko, reci Voji da dođe da igramo šah, jer sam ga zadnji put tukao 7:1. I to mu je tu bila prisutna i ona njegova 'Kosovka djevojka' i loše je prošao", poručio je Mladić. On je pozdravio i Šešeljevog sina i ocijenio da će on biti bolji od oca, kao što je i njegov sin bolji od njega.
Mladić je pozdravio i Dorohina, i to na ruskom jeziku.
"Poseban pozdrav za Rusiju. Pozdravi Komunističku partiju sovjetsku, pardon, ruske federacije. Pozdrav za Pavela i neka otvori oči šta ovaj NATO hoće, mnogo se šire ka Rusiji. I neka Voja malo omrša. Živi bili", rekao je Mladić.
Mladića (77), bivšeg komandanta Vojske Republike Srpske, Haški tribunal je nepravosnažno osudio na doživotni zatvor.
Mladić je proglašen krivim za genocid u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata širom BiH, terorisanje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem i uzimanje za taoce pripadnika Unprofora, 1992-95.
Tribunal je Mladića oslobodio optužbe za genocid u još šest bosanskih opština.
U pritvoru u Ševeningenu, general Mladić je od juna 2011. Prethodno je bio uhapšen u Srbiji, posle 16 godina bjekstva. Tribunal je prvu optužnicu protiv Mladića podigao s jeseni 1995.
Beta
Komentari