"Sve područne jedinice Uprave za nekretnine radile su u punom kapacitetu i zato danas imamo visok procenat ovjerenih elaborata. PJ Podgorica zaprimila je preko 7 000 elaborata. Uprava za nekretnine je od početka samog procesa primjene ovog zakona, u potpunosti posvećena implementaciji istog, i to u dijelu koji podrazumijeva ovjeru elaborata i knjiženje bespravno podignutih objekata", navodi se u saopštenju.
Naglašavaju i da su od početka Legalizacije svi raspoloživi kapaciteti usmjereni ka realizaciji i primjeni zakona: reorganizacijom i preraspodjelom povećan je broj službenika u cilju efektivnog i efikasnog obavljanja poslova, uveden je prekovremeni rad, kao i rad sa strankama dva puta u toku nedjelje (utorkom i četvrtkom).
"Pred Upravom je obiman i zahtjevan posao, ali uz adekvatne mehanizme rada, implementacija zakona o legalizaciji neformalnih objekata će biti uspješno realizovana, barem u onom dijelu koji se tiče Uprave za nekretnine", navode.
Istakli su i da evidencija katastra nepokretnosti ima veoma veliki značaj za sva strateška planiranja koja se odnose na potrebu za podacima o vlasničkoj strukturi i georeferenciranim prostornim podacima.
"Omogućeno je da javni i privatni sektor, saglasno zakonskoj regulativi, na brz i efikasan način koristi e-servise, odnosno uvid u on-line podatke u realnom vremenu , koji se odnose na uvid u: vlasničku strukturu, sagalsno zakonskoj regulativi po jmbg/mb, br lista nepokretnosti/posjedovnog lista ili broju katastarske parcele; aktivne zahtjeve sa ciljem onemogućavanja zloupotrebe transakcije iste nepokretnosti više puta; praćenje statusa rješavanja zahtjeva, na osnovu dobijenog koda prilikom predaje zahtjeva", kazali su iz Uprave.
Pojašnjavaju da se planirane aktivnosti odnose na preuzimanja e-potpisanog lista nepokretnosti/posjedovnog lista, odnosno uvjerenja, kao i aplikacije namijenjene za rad notarskih kancelarija.
"Podaci koji su trenutno dostupni su: ortofoto snimci za cijelu teritoriju Crne Gore (2007; 2010.-2011. godine), ortofoto iz različitog perioda snimanja za različite lokacije, digitalna topografska karta razmjere 1:25.000, izvod iz digitalnog plana za katastarske opštine evidencije katastra nepokretnosti i dr. u kontinuitetu se obezbjeđuju novi podaci, a uskoro će biti dostupan i ortofoto izrađen 2017. godine u okviru Projekta izrade višenamjenskog ortofotoa za teritoriju Crne Gore, koji je realizovan od strane Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja, a u kojem je Uprava je učestvovala u dijelu koji se odnosi na obezbjeđivanja potrebnih podataka - digitalnog modela terena za ortorektifikaciju; rad na terenu - fotosignalisanja i mjerenja orijentacionih tačaka potrebnih za postupak blokaerotriangulacije i prostornog definisanja aviosnimaka; kao i u kontrolu kvaliteta dobijenog proizvoda. Svi podaci su za informativne svrhe, besplatni su i omogućeno je štampanje podataka", kaže se u saopštenju.
Veći broj Upravnih predmeta
U prošloj godini Uprava za nekretnine imala je 61 000 Upravnih predmeta a ta cifra je premašena samo za 9 mjeseci u 2018 godini.
"To su redovni poslovi pored kojih se aktivno bavimo ovjerom elaborata i knjiženjem bespravno podignutih objekata, odnosno procesom Legalizacije. Na geostrateškom putu Crne Gore, Uprava za nekretnine poseban akcenat stavlja na identifikaciji, afirmaciji i realizaciji razvojnih projekata u okviru domaće, regionalne i evropske saradnje. U tom domenu postignuto je mnogo, jer su u pitanju najznačajniji kapitalni projekti značajni za razvoj Crne Gore i primjenu visokih standarda u procesu integracija EU", naglašavaju.
Polugodišnji bilans u poslovima prvostepenog upravnog postupka Uprave za nekretnine ukazuje na visok procenat riješenih predmeta.
"Od ukupnog broja, u svim područnim jedinicama - 41 697 predmeta, riješeno je 36 550, što predstavlja blizu 90% od ukupnog broja predmeta. PJ Podgorica u svom polugodišnjem izvještaju bilježi odlične rezultate, od 10 242 predmeta riješeno je 9 641, dok je riješenih predmeta u opštinama Danilovgrad i Andrijevica stoprocentan. Zanemarljiv procenat neriješenih predmeta bilježe opštine Kolašin, Plužine, Šavnik i Žabljak", zaključuje s eu saopštenju.
Komentari