Prema odluci suda, Šarić ostaje u pritvoru.
Kao organizatori grupe, pored Šarića, osuđeni su i Darko Soković na 15 godina zatvora i Željko Vujanović na 14 godina zatvora.
Trojica optuženih koji su dobili status svjedoka saradnika osuđeni su na kazne od pet do 10 mjeseci zatvora, a preostalih 18 optuženih na kazne od 10 do 13 godina zatvora.
Ovo je prvostepena presuda koju je Specijalni sud izrekao nakon ponovljenog suđenja i na nju osuđeni, njihovi branioci kao i tužilaštvo za organizovani kriminal imaju pravo žalbe Apelacionom sudu.
Svjedoci saradnici tužilaštva Draško Vuković, Radan Adamović i Nebojša Joksović osuđeni su na osam, 10 i pet mjeseci zatvora.
Advokat Darka Šarića, Radoslav Baćević najavio je danas da će podnijeti žalbu na presudu Specijalnog suda jer je, kako je rekao, "veće samo prepisalo optužnicu", prenose Novosti.
Baćević je novinarima posle suđenja rekao da je vijeće Specijalnog suda trebalo da raspravi sva sporna pitanja koje je naveo Apelacioni sud.
"Vijeće ne samo što nije raspravilo nijedno sporno pitanje već je samo prepisalo presudu. Stiče se utisak kao da vijeće nije ni pročitalo odluku Apelacionog suda", kazao je advokat.
Baćević je dodao da je vijeće iz odluke Apelacionog suda uvažilo samo da je potrebno primijeniti blaži zakon.
Apelacioni sud je, odlukom kojom je slučaj vratio na ponovno suđenje, ocijenio da je vijeće Specijalnog suda propustilo da "bliže odredi i opiše koje radnje su okrivljeni ponaosob preduzeli". Učinjena je, smatra, i bitna povreda krivičnog postupka jer je u vijeću bio sudija koji je ranije odlučivao o potvrđivanju optužnice. Apelacioni sud je ukidajući prvostepenu presudu ocijenio da je sudsko vijeće primijenilo pogrešni krivični zakonik i izreklo strože kazne nego što je to moglo,
Optužnica protiv Šarića podnijeta je 2010. i njom su inicijalno bila obuhvaćena 24 optužena, dok je on još bio u bjekstvu, a nakon nje je podnijeto još pet optužnica.
Odbrana Šarića tražila je oslobađajuću presudu, tvrdeći da nema dokaza da je organizovao neku kriminalu grupu za šverc droge.
On je, osporavajući svjedoke saradnike, za najvažnijeg od njih rekao da je bogato nagrađen da ga "lažno optuži".
Šarić je, tokom suđenja, svojim pitanjima uspio da degradira povjerenje u Nebojšu Joksovića, jedinog od trojice svjedoka saradnika koji ga direktno tereti za trgovinu narkoticima.Joksović je, uz očiglednu pomoć Tužilaštva, oteo imovinu Darka Šarića vrijednu 25 miliona eura u zamjenu za lažno svjedočenje. U prilog tome, pored ostalog, govore i audio snimci presretnutih telefonskih razgovora između Šarića i svjedoka saradnika Joksovića.
Joksović je,sa svojim nalogodavcima, Šarića dok je bio u bjekstvu takođe savjetovao u pismu da se priključi lažnim svjedočenjima, montiranim aferama te izazivanju političke destabilizacije Crne Gore.
Joksović je i sam pomenuo ovu ponudu nedavno na suđenju u Specijalnom beogradskom sudu. Svjedok saradnik se obratio Darku Šariću riječima:
"Ti si trebao da budeš junak i da sklopiš sporazum sa ovom državom a ne ovdje da nas praviš budalom".
"Ti sada mene učiš šta ja treba da radim??? Ja neću da idem putem koji si ti izabrao, niti lažno da optužim bilo kog.", uzvratio mu je Šarić.
Šarić se posle četiri i po godine bjekstva predao vlastima u Srbiji 18. marta 2014. godine, od kada se nalazi u pritvoru.
Komentari