Ti podaci prezentovani su u izvještaju “Uticaj medija na suzbijanje nasilnog ekstremizma u Crnoj Gori” nakon višemjesečnog istraživanja nevladine organizacije NOMEN, koje je juče predstavila agencija Defacto.
Predstavnik te agencije Stefan Kandić, pojasnio je da nijesu dostupni zvanični podaci o tome koliko se crnogorskih državljana nalazi na stranim ratištima, ali da su tokom istraživanja koristili podatke Regionalnog savjeta za saradnju, koje institucije nijesu opovrgle.
“Ukupno 23 crnogorskih državljana - 18 muškaraca i pet žena se nalazi na ratištu u područjima djelovanja ISIL-a, zajedno sa troje djece. Četvrto se tamo rodilo. Do trenutka pisanja, šest muškaraca je ubijeno u ratnoj zoni, tri muškarca, četiri žene i dvoje djece ostaju na teritoriji djelovanja ISIL-a, dok je jedan muškarac pritvoren u Turskoj. Osam muškaraca, jedna žena i jedno dijete vratili su se u Crnu Goru”, piše u izvještaju. Dodaje se da bezbjednosni izvori konstatuju da je pet boraca iz Crne Gore ratovalo u istočnoj Ukrajini, na strani proruskih separatista. Jedan od njih procesuiran je i osuđen u Crnoj Gori, a četvorica su na ratište otišla prije dopune Krivičnog zakonika kojom je odlazak na strana ratišta kriminalizovan".
Vijesti
Komentari