Kamenu keltsku glavu slučajno je otkrio mještanin Požarevca Novica Vojinović uređujući svoje dvorište na mjestu zvanom Zapis, koje je od Narodnog muzeja u Požarevcu udaljeno manje od 200 metara.
Mjesto je udaljeno pedesetak metara od starog kultnog mjesta gdje je bio zapis i gdje danas postoji novoizgrađena kapela na mjestu starog drvenog i gvozdenog krsta koji je obilježavao samo svjetilište.
Arheolog Narodnog muzeja u Požarevcu Dragan Jacanović kaže da je riječ o glavi rađenoj od lokalnog krečnjaka, sumarno modelovana u svim elementima keltskog stila.
- Kamena glava je sa naglašenim buljavim očima, sa trougaonim licem sa plastično modelovanim usnama, a pošto je riječ o kamenu koji je lošeg kvaliteta, glava je u keltsko vrijeme bila presvučena finim slojem neke vrste stukature, mješavine kreča i drugih veziva za koje hemijske analize treba da pokažu o kojoj je materiji riječ, i to je zasad jedina keltska glava koja je nađena na prostorima današnje Srbije. Glava je rađena u kamenu i u prirodnoj veličini i pretpostavljamo da se najvjerovatnije radi o djelu kipa nekog od keltskih bogova - ističe arheolog Jacanović.
U toku su stručne analize, a podaci o nalazu poslati su u Francuku i Slovačku, na teritorije gdje ovakvi nalazi nijesu rijetkost jer je riječ o otkriću spomenika kulture najviše kategorije.
- Riječ je o kamenoj keltskoj glavi koja potiče iz vremena II ili III vijeka prije naše ere i kolege Narodnog muzeja u Beogradu kad su je vidjeli ostali su bez komentara rekavši da je fenomenalna. Prošle godine trebalo je da imamo jednu reprezentativnu izložbu keltsku sa našim materijalom u Milanu, ali je ona odložena za iduću godinu.
(Izvor:Blic)