Na spisku osumnjičenih Asadov bliski saradnik i još sedam stranaca
Džozef Asad

Terorizam u pokušaju putem pomaganja

Na spisku osumnjičenih Asadov bliski saradnik i još sedam stranaca

Specijalno tužilaštvo donijelo je naredbu o spovođenju istrage protiv osam osoba zbog sumnje da su bili dio kriminalne organizacije koja je planirala terorističke napade u oktobru 2016. godine i da su počinili krivično djelo terorizam u pokušaju putem pomaganja.

 Naredba je, prema saznanjima Pobjede, donijeta protiv bliskog saradnika Džozefa Asada – Jorama Friga i stranih državljana Ladisla Karbaljosa, Džona Džozefa Di Paola, Skota Rivasa, Horhe Mijara, Mateosa Konstantinua, Runija Košabe Jukana Al Belatija i Renija Košabe Jukana Al Belatija.

Osim šturog saopštenja SDT, nema dodatnih podataka o djelovanju osmočlane grupe koju je svojevremeno, prema nalazima istrage, angažovao bivši operativac CIA Džozef Asad. No, detaljnijom analizom više naredbi za sprovođenje istrage može se nazrijeti da je pomenuta osmorka bila u važnoj logističkoj misiji na teritoriji Crne Gore.

Pobjeda je u junu 2017. godine pisala kako je razotkrivena jedna akcija Asadove ekipe u Podgorici, kada su bili stacionirani u dvije kuće u Donjoj Gorici i Dajbabama. Dvije kuće bile su zakupljene na tri mjeseca, a vlasnicima objekata je, kako je pokazala istraga, jedan niži funkcioner Demokratskog fronta za zakup isplatio 22.000 eura. Istraga je utvrdila da vlasnici kuća nijesu bili informisani ko će biti gosti, već im je samo rečeno da je riječ o nekim strancima koji će doći da kratko borave u Crnoj Gori.

Pokazalo se da u Podgoricu nijesu pristigli “slučajni” turisti. Prema izvorima iz specijalnog istražnog tima, utvrđeno je da je ekipa Džozefa Asada bila zadužena da, najkasnije do 10. oktobra, izradi detaljni plan evakuacije nakon planiranih dešavanja i okupljanja pristalica DF-a ispred zgrade Skupštine Crne Gore. Osim plana i šema komandnih mjesta, određene su i sigurne lokacije na kojima bi trebalo da se nađu upućene grupe, nakon što se izazove haos na ulicama Podgorice.

Crnogorski istražitelji su, u saradnji sa inostranim kolegama, ustanovili da je Asadova ekipa tada pripremala i instalirala posebne uređaje za vezu, koji su trebalo da obezbijede komunikaciju bez ometanja ili upada sa strane (prisluškivanja).

Od osam stranih državljana obuhvaćenih naredbom za sprovođenje istrage, do sada je djelimično poznata uloga Jorama Friga, stručnjaka za tehnološke kontraudare u specijalnim operacijama. Sedmorica ostalih su, očito, bivši pripadnici više tajnih službi koji su povremeno bili angažovani od kompanije ,,Peregrini”, bivšeg operativca Džozefa Asada kojeg je svojevremeno angažovao Aron Šaviv, šef izborne kampanje Demokratskog fronta. Frig, je, kako su istražitelji utvrdili, dva puta boravio u Crnoj Gori, posljednji put 29. septembra 2016. godine. Petnaestak dana pred izbore Frig je trebalo da obavi završne provjere terena, predviđenih lokacija i da završi instaliranje tehnoloških uređaja za ometanje praćenja.

Asad je u Crnu Goru doputovao 10. oktobra 2016. godine. Utvrđeno je da je, dok je boravio u Podgorici, kontaktirao Šaviva. Da sve bude zanimljivije, Asad i Frig napuštaju teritoriju Crne Gore 16. oktobra oko 14 sati i, preko graničnog prelaza Božaj, odlaze za Albaniju, a iz Tirane dalje ka Istanbulu. Prema još nepotvrđenim informacijama, u Tirani se Frig oslobađa dijela opreme koju je nosio, kako bi mogao nesmetano da dalje putuje.

Izvjesno je da je proširenjem istrage otkriven još jedan međunarodni krak planiranja terorističkih akcija 16. oktobra, a prema dostupnim podacima, uloga Asadove ekipe nije direktno povezana sa aktivnostima koje je preduzimao Kremlj, angažujući Eduarda Šišmakova i Vladimira Popova, pripadnika ruske službe GRU.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.