26-godišnji Miloš kaže da se nije posebno spremao za današnje plivanje, a ovo mu je drugi put da učestvuje.
"Mi na sjeveru smo navikli smo na hladnoću, a posebne prireme nisam imao, jer kad se pliva za krst nije teško", kazao je Miloš.
Foto: Kodex
On je istakao da će se nakon ovog uspjeha posebno "posvetiti Bogu".
Pejić, foto: Kodex
Protojerej-stavrofor Darko Pejić podsjetio je vjernike da je na današnji dan Isus Hrist ušavši u rijeku Jordan svojom božanskom silom osvetio sve vode da onima koji je sa vjerom piju, umivaju se i krope sebe,ukućane i svoje domove bude na osvećenje.
"Mi danas kada smo dodirnuli krstom ovu vodu, osvetili smo je, a Lim je do mora ponio osvećenje", kazao je Pejić.
Učesnici ovogodišnjeg plivanja za krst, foto: Kodex
Osim Miloša učešće su uzeli i prošlogodišnji pobjednik Marko Drobnjak, zatim Ivica Ignjatović, Slavko Mrdak, Slađan Šćekić, Jovan Rakonjac, Nemanja Šunjevarić, Nikola Šćekić, Branislav Obradović, Miloš Šćekić, Savo Šćepanović, Nenad Milićević, Radoman Čuljković, Radojko Kovačević, Vladimir Milićević, Radenko Knežević i Sekulić Gojko.
Foto: Kodex
Neki od njih već godinama učestvuju u ovoj manifestaciji.
Bjelopoljac Slavko Mrdak(42) ove godine je po četvrti put plivao za krst, a osim tuširanja hladnom vodom nije imao dodatnih priprema.
"Ovo je jedan od najradosnijih praznika kod nas hrišćana, i ja sa zadovoljstvom dolazim skoro svake godine da plivam za časni krst sa omladinom koja se uvijek odazove u velikom broju. Nadam se da će se ova tradicija održati i u budućnosti", kazao je Slavko za Kodex.
Bjelopoljci pružili podršku najhrabrijim, foto:Kodex
Mirko Stanić učesnik bogojavljenske regate kazao je da već 20 godina plove niz Lim do manastira u Kumanici.
"Svetinja koja je tokom istorije bila rušena ali zahvaljujući Božijoj pomoći i narodu ona je obnovljena i danas je u punom sjaju i prima goste iz svih krajeva svijeta bez obzira na religiju, koji u njoj traže utjehu. Mi radi toga idemo tamo da dokažemo da je potrebno svetinje poštovati, obilaziti i voditi računa da se ne ruše već da budu tu za narod, jer rušenjem svetinja nestaje praktično i narod", kazao je Stanić.
Bogojavljenska regata, foto: Kodex
Regata od pet čamaca i jednog kajaka u kojoj osim Bjelopoljaca učestvuju Novljani i Šapčani, krenula je u 11 sati i planirano vrijeme za dolazak pred manastir Kumanica je oko tri sata, sa zaustavljanjem u Konatarima.
"Mi nećemo da žurimo, u Konatarima imamo odmor, jer su mještani organizovali doček za nas, nakon toga nastavljamo do odredišta", kazao je Stanić.
Komentari