Prema informacijama Pobjede, sjedište Interpola u Lionu u zakonskom roku raspisaće potjernicu za Kneževićem.
Zahtjev Interpola Podgorica uslijedio je nakon što je policija utvrdila da se Knežević ne nalazi u Crnoj Gori i o tome obavijestila Specijalno tužilaštvo, koje je potom od Višeg suda tražilo odobrenje za raspisivanje potjernice.
Kada je sud prihvatio predlog Tužilaštva i kada je dobijena saglasnost Ministarstva pravde, stekli su se uslovi da Interpol Podgorica proslijedi zahtjev Lionu za raspisivanje potjernice.
Prema dostupnim podacima, Knežević se nalazi u Londonu i, prema sopstvenom kazivanju, ima državljanstvo Velike Britanije, odakle se oglašava preko društvene mreže Instagram, pa se očekuje da će uskoro biti i "zvanično" lociran.
Kako saznaje Pobjeda, juče ujutro započeta je procedura raspisivanja međunarodne potjernice, a već sinoć o tome je obaviješteno sjedište Interpola u Lionu.
Osim britanskog, Knežević ima i državljanstva Crne Gore, Srbije, Kipra i Bjelorusije.
Procedura je jednostavna. Država u kojoj je bjegunac lociran dužna je da o tome obavijesti zemlju koja ga potražuje. Nakon toga, crnogorsko Ministarstvo pravde šalje zamolnicu o njegovom izručenju.
Po Evropskoj konvenciji o ekstradiciji, u slučaju da država uhapsi traženu osobu, crnogorski istražitelji imaju rok 18 dana da dostave dokumentaciju i "najave" da su spremni da traže izručenje, a 40 dana da dostave kompletnu dokumentaciju i pošalju zamolnicu za izručenje.
Potom bi britanske vlasti cijenile zasnovanost optužbi i, samo u slučaju da se radi o nedvosmislenoj političkoj motivaciji gonjenja, mogli bi da uskrate pravnu pomoć.
S obzirom da Knežević, osim britanskog ima državljanstvo Bjelorusije i Kipra, sa kojima Crna Gora nema međunarodne sporazume, te zemlje – ukoliko se bjegunac tamo nalazi – mogu da odbiju saradnju sa našim vlastima i izbjegnu da ga izruče.
Ipak, u slučaju da izađe iz Londona, njegovo lociranje i hapšenje bi se moglo očekivati.
Komentari