Dok raščišćavanje posledica ove nezgode na pruzi Niš - Zaječar traje, neki mještani će boraviti kod rođaka u susjednim selima i Nišu, a ostali su prevezeni do prinudnog smještaja koji su gradske vlasti obezbijedile u sobama Regionalnog centra za zaposlene u obrazovanju i Gerontološkog centra, javlja Anadolija.
Životinje, među kojima je na stotine ovaca, desetine svinja i nekoliko krava, prevezene su u depoe i, prema obećanju, tamo će o njima brinuti veterinari.
Evakuacija je počela rano jutros, a da apsolutno sve seoske kuće budu ispražnjene, pobrinula se policija, čiji su pripadnici ostali u selu da čuvaju posjede od mogućih krađa.
Prema riječima gradonačelnika Niša Darka Bulatovića, sve je dobro organizovano i brojne službe su "na raspolaganju stanovništvu iz minuta u minut".
Prevrnute cistijerne, Foto:Anadolija
"Dogovorili smo se da ovu aktivnost radimo bez ikakve panike, zna se tačno šta ko treba da radi i sve protiče po planu, bez gužve. Dvije trećine ljudi će privatnim vozilima krenuti, a za trećinu smo prevoz obezbijedili mi. Imamo i šest pacijenata koji će biti smješteni u zdravstene centre", rekao je Bulatović tokom evakuacije.
Foto:Anadolija
Za prevoz starih i iznemoglih bile su zadužene ekipe Hitne pomoći i Doma zdravlja. Mještani brinu hoće li cistijerne biti bezbjedno uklonjene, ali i da li će pruga u tom dijelu koja je, kažu, dotrajala, biti popravljena.
"Ovo je smiješno. Ako se ne riješi kako treba da se riješi, okupiće se nekoliko sela i pruga će biti zatvorena, riješićemo to na taj način", kaže jedan mještanin Jasenovika.
Prilikom iskliznuća cistijerni sa amonijakom iz šina 19. januara, oštećena je pruga u dužini od 300 metara, a željeznički saobraćaj na relaciji Niš - Zaječar od tada je u prekidu. Kako je tada saopšteno iz "Infrastruktura železnica Srbije", prevrnule su se 2 od 14 vagon-cistijerni vozne kompozicije, ali amonijak nije iscurio, pa, kako tvrde, opasnosti po ljude i životnu sredinu nema. Nije saopšteno šta je uzrok ovog incidenta.
Foto:Anadolija
Za popravku pruge i uklanjanje vagona, prema procjeni niškog Štaba za vanredne situacije, biće potrebna dva dana. U posao su uključeni Železnice Srbije, niški Štab za vanredne situacije, Ministarstvo unutrašnjih poslova i Ministarstvo zaštite životne sredine.
Komentari