Državni tužilac Makedonije Ljubomir Joveski je saopštio da albanske bezbjednosne službe, za razliku od Crne Gore, nisu postupili po zahtjevu za međunarodnu pravnu pomoć.
U obrazloženju bilo je navedeno da sistem bezbjednosnih kamera na albanskim graničnim prelazima automatski briše materijal kako bi se napravio prostor za nova snimanja.
Joveski, takođe, nije saopštio da li su nabavljeni konkretni snimci kretanja Gruevskog kroz Makedoniju, da na taj način ne bi, kako on navodi, uticao na predistražni postupak.
Bivši premijer Makedonije Nikola Gruevski je 8. novembra prošle godine napustio zemlju i do sada još nije utvrđeno da li je to uradio na nekom od graničnih prelaza ili je u Albaniju ušao ilegalno.
On se, kasnije javio iz Budimpešte, ističući da je morao da ode iz Makedonije jer je tamo bio životno ugrožen.
Gruevski je trebao da se javi u skopski zatvor "Šutka" na izdržavanje zatvorske kazne od dvije godine, zbog zloupotrebe službenog položaja tokom nabavke vladinog blindiranog "mercedesa" u vrijednosti od 600. 000 uvra.
Mađarske vlasti su Gruevskom pružile politički azil i saopštile da ga neće izručiti vlastima u Skoplju, i pored zahtjeva za ekstradiciju koji je poslalo makedonsko Ministarstvo pravde.
Iz makedonskog MUP-a i dalje ne izlaze sa zvaničnim saopštenjem o tome kako je bivši premijer uspio neprimijećeno da napusti Makedoniju i ko će zbog toga snositi odgovornost.
Tanjug
Komentari