Jedanaest evropskih zemalja priznalo je opozicionog lidera Huana Gvaida za privremenog predsjednika Venecuele i pozvalo ga da raspiše nove predsjedničke izbore. Ipak, zbog protivljenja Rima, Evropska unija nije postigla jedinstven stav.
Njemačka, Španija, Francuska, Švedska, Velika Britanija, Danska, Litvanija, Holandija, Austrija, Portugalija i Češka odlučile su se na taj potez pošto je istekao rok od osam dana koji su evropske zemlje dale predsjedniku Nikolasu Maduru da raspiše nove predsjedničke izbore, što je on odbio.
Evropska unija razmatra uvođenje novih sankcija venecuelanskoj vladi, ali još nije razgovarala o embargu na naftu, izjavio je ministar inostranih poslova Malte Karmelo Abela.
"Tražimo mogućnost uvođenja daljih sankcija, naša namjera je da se sankcionišu određeni pojedinci prije nego sektori koji bi mogli da utiču na stanovništvo", rekao je Abela za Rojters nakon sastanka ministara inostranih poslova zemalja članica EU u Briselu.
Vlada Venecuele je u međuvremenu najavila da će preispitati bilateralne odnose sa članicama Evropske unije koje su priznale Gvaida kao novog šefa države.
U vladinom saopštenju se navodi da se "najsnažnije odbacuju odluke nekih evropskih vlada kojima su se zvanično pokorile strategiji administracije SAD da zbaci sa vlasti zakonitog predsjednika Nikolasa Madura".
Tanjug/RTS
Komentari