Svako drugo dijete u Crnoj Gori kaže da se ne osjeća bezbjedno u virtuelnom svijetu
ilustracija

Dan sigurnog interneta

Svako drugo dijete u Crnoj Gori kaže da se ne osjeća bezbjedno u virtuelnom svijetu

U više od 140 zemalja širom svijeta danas se obilježava Dan sigurnijeg interneta, kao dio podizanja svijesti o bezbjednijoj upotrebi tehnologija, navodi se u saopštenju crnogorskog Telenora.

"Globalni podaci pokazuju da je svaki treći korisnik interneta u svijetu maloljetan, a trećina njih imala je neko negativno iskustvo u online okruženju. Korisnici digitalnih tehnologija sve su mlađi, pa u nekim zemljama djeca mlađa od 15 godina koriste internet na jednakom nivou kao i populacija starija od 25 godina", dodaje se u saopštenju.

Sajber – buling, ili vršnjačko nasilje na internetu, kako kažu  iz Telenora jedna je od ključnih pojava koje smetaju mladima u Crnoj Gori uzrasta od 12 do 17 godina koji koriste internet, pokazuju podaci Unicef-a. Gotovo 40% djece imalo je makar jedno neprijatno iskustvo tokom korišćenja interneta, a svako drugo dijete u Crnoj Gori kaže da se ne osjeća bezbjedno u virtuelnom svijetu.

"U Telenoru se, kroz različite inicijative, bezbjednošću djece na internetu bavimo već osam godina. Nakon što smo smo edukovali više od 20, 000 djece o bezbjednom korišćenju interneta, zalažemo se za to da digitalno opismenjavanje postane redovan dio nastavnog plana u osnovnim školama. Želimo da poručimo nastavnicima i roditeljima da nisu sami u borbi za bezbjedniji online svijet“, izjavila je generalna direktorka Telenora u Crnoj Gori, Sandra Štajner.

Telenor i Unicef potpisali su sporazum o zajedničkoj realizaciji trogodišnjeg projekta ,,Digitalna bezbjednost za svako dijete“, tokom kojeg će djeca u svim osnovnim školama u Crnoj Gori steći osnove digitalne pismenosti.

"Krajem prošle godine, Telenor je, u okviru projekta, opremio digitalnu laboratoriju u Osnovnoj školi ,,Štampar Makarije“, koja bi trebalo da postane mjesto aktivnog učenja i bezbjedne upotrebe tehnologije. To je dio inicijative uvođenja digitalne pedagogije, kao odgovor na podatak istraživanja Unicef-a koje je pokazalo da svaki drugi roditelj smatra da škola treba da pomogne djeci da se digitalno i medijski opismene", saopšteno je iz ove kompanije.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.