Generalni sekretar Alijanse Jens Stoltenberg ocijenio je da se radi o “istorijskom trenutku”.
“Premijeri Cipras i Zaev pokazali su ogromnu stratešku viziju i hrabrost, kada su, prošle godine, potpisali Prespanski sporazum”, ocijenio je prvi čovjek Alijanse na ceremoniji potpisivanja.
Stoltenberg je naglasio da je potpisivanje sporazuma iz Prespe bio prvi ključni korak koji je doveo do ovog trenutka.
“Taj put nije bio lak. Bilo je izazova i teških kompromisa”, ocijenio je prenosi Radio Slobodna Evropa.
U ime NATO država, potpis na tekst protokola stavili su ambasadori zemalja članica Alijanse, a u ime zvaničnog Skoplja protokol je potpisao ministar inostranih poslova Nikola Dimitrov. Šef makedonske diplomatije naglasio je da su dvojica premijera, Zaev i Cipras, ovorili put ka istorijskom pomirenju te da su potvrdili da je nemoguće zapravo “izvodljivo i moguće”.
“NATO za nas znači prelazak u liniju sigurnosti”, istakao je Dimitrov. On je pred predstavnicima 29 članica Alijanse naglasio da je njegova država završila sve sporove sa susjedima i ima utvrđene granice te da kao takva može odigrati umirujuću ulogu u regonu koji se “i dalje suočava sa elementima nestabilnosti”.
Ceremonija potpisivanja obilježava i početak procesa ratifikacije, u zemljama članicama. Stoltenberg je izrazio nadu da će se ovaj proces odviti glatko i brzo.
Prema dosadašnjoj praksi, nacionalne procedure za ratifikaciju traju između 12 i 14 mjeseci. Na kraju, po tradiciji, zvaničnici Skoplja će trebati da podnesu "instrument pristupanja" u Vašingtonu i od tog trenutka se Makedonija smatra punopravnom članicom NATO saveza. Okvirni rok kada bi se to trebalo desiti jeste proljeće 2020. godine.
U međuvremenu, Makedonija ima pravo da učestvuje na svim sastancima, svih nivoa u Alijansi, ali neće imati pravo glasa dok njeno članstvo ne postane pravosnažno.
Proces pristupanja Makedonije u najveću vojnu organizaciju omogućen je nakon što je stupio na snagu Prespanski sporazum kojim je okončan višedecenijski spor oko imena između Makedonije i Grčke.
Očekuje se da bi grčki parlament trebao u petak da ratifikuje sporazum NATO-a i Makedonije nakon čega slijede ustavne promjene u Makedoniji i definitivna promjena naziva države u Sjeverna Makedonija.
Komentari