Larisa Cerić najbolja bosanskohercegovačka sportistkinja je zapalila olimpijski plamen na ceremoniji otvaranja EYOF-a.
Naziv ceremonije je "We create together" (Stvaramo zajedno), koji je odabran kao tekst glavnog muzičko-plesnog performansa. EYOF su zvanično otvorili Milorad Dodik, predsjedavajući Predsjedništva BiH, predsjednik Evropskog olimpijskog komiteta Janez Kocijančič i gradonačelnici Sarajeva i Istočnog Sarajeva Abdulah Skaka i Nenad Vuković.
Sarajevo i Istočno Sarajevo od danas, pa do 16. februara domaćini su EYOF-a 2019. Očekuje se da će na EYOF-u, za koji se mnogi u BiH nadaju da će vratiti olimpijski duh, nastupiti oko 1.500 sportista iz 46 evropski zemalja. Ukupan broj učesnika, zajedno sa sportistima, trenerima i ostalim članovima misija, iznosiće preko 2.000 ljudi.
Prvog dana EYOF-a na rasporedu su treninzi u brzom klizanju, hokeju na ledu, snouboardu, ski trčanju, biatlonu i alspkom skijanju. Mladi sportisti iz gotovo cijele Evrope kreću u borbu za odličja.
U protokolarnom dijelu ceremonije, koja je održana večeras na Koševu, predstavljeno je 46 zemalja učesnica. Kao i uvijek Grčka je počela svečani defile reprezentacija, a zaključila ga je domaćin BiH, čiju je zastavu nosila skijašica Esma Alić. Tokom ceremonije otvaranja simbolično su se rukovali Vučko i Grudvi, maskote ZOI 1984. i EYOF-a 2019.
Zakletvu je u ime sportista položiti Asja Klačar, predstavnica BiH u snouboradu, u ime trenera Nihada Bašić, a sudija Slaviša Lučić.
Na EYOF-u 2019 mladi sportisti od 14 do 18 godina iz 46 zemalja nadmetaće se u osam sportova: alpskom skijanju, snouboardu, ski trčanju, biatlonu, hokeju na ledu, umjetničkom klizanju, brzom klizanju i karlingu. Borilišta će biti na Bjelašnici, Jahorini i Igmanu, te u dvoranama Zetri i Skenderiji u Sarajevu i Peki na Palama.
Bosnu i Hercegovinu na EYOF-u će predstavljati 21 sportista, koji će nastupiti u pet sportova.
Foto: AA
To su, alpsko skijanje Harun Kunovac, Nina Petrović, Esma Alić, Aiša Kantardžić, Ajlin Zuhrić, Salih Hasanbegović, Kemal Karić, Strahinja Arnaut; ski trčanje Đorđe Santrač, Marija Jokić, Anđela Samardžija, Predrag Pantić, Uroš Lalović, Nikola Gavrilović; biatlon Aleksa Vuković, Jokić, Samrdžija, Andrija Jugović, Luka Vrećo, Davor Škipina; snouboard Asija Klačar, Selina Memić; brzo klizanje na kratke staze Sumeja Zaimović.
Treneri su, Almir Bužo, Mirza Nezirović (alpsko skijanje), Goran Santrač, Dragan Jeftović (ski trčanje), Goran Mumović, Bojan Minić (biatlon), Nihad Bašić (brzo klizanje na kratke staze) i Haris Burić (snowboard). Šef misije je Said Fazlagić, generalni sekretar Olimpijskog komiteta BiH, a zamjenik Samra Jurišić.
Očekivanja bh. sportista nisu velika, a većina njih se nada da će, ako ništa drugo, na dostojanstven način predstaviti svoju zemlju. O medaljama je teško govoriti, jer, ipak, na EYOF stižu sportisti iz zemalja kao što su Austrija, Švajcarska, Njemačka, Norveška, Finska, Švedska, koje su velesile u zimskim sportovima. No, iskustvo koje će steći na EYOF-u mladim bh. sportistima moglo bi biti od velike pomoći u budućnosti.
Prvo izdanje EYOF-a i to ljetno održano je daleke 1991. godine u Briselu, a zimsko dvije godine kasnije u italijanskoj Aosti.
Nakon Sarajeva i Istočnog Sarajeva domaćin narednog zimskog EYOF-a biće finski Vuokati, dok će se ljetni održati od 20. do 28. jula ove godine u azerbejdžanskoj prijestonici Baku.
Od gradova iz regiona zadovoljstvo da organizuju EYOF imali su Beograd, koji je bio domaćin ljetnog izdanja 2007. godine i zimskog slovenački Bled 2003. godine.
Anadolija
Komentari