Riječ je o urođenoj mani kičme, koja se javlja u prvim mjesecima nastanka fetusa, tako što ne dolazi do kompletnog zatvaranja.
Inače, kada su u 20. nedjelji Betanine trudnoće ljekari dijagnostikovali poremećaj, prvo što su je posavjetovali bio je prekid trudnoće.
Budući da njoj i njenom suprugu Kironu to nije bila prihvatljiva opcija, doktori su se odlučili za tzv. "otvorenu operaciju fetusa", što je značilo operaciju kičmene moždine bebe, koju su prvo morali da izvade iz majčine utrobe, da bi je posle operacije vratili nazad.
Na redovnom ultrazvučnom pregledu ljekari su kod Betan prvo primijetili da bebina glava nije normalne veličine. Poslali su je na pregled u Eseks, gdje je bebi dijagnostikovana spina bifida.
"Rekli su nam da možemo da biramo: da nastavimo trudnoću kao i do tada, da je prekinemo ili da pristanemo na operaciju 'popravljanja' ploda. Samo zadnja opcija nam je bila prihvatljiva", ispričala je Betan.
Prije operacije, ultrazvučnim pregledima provjereno je da li je dijete "spremno" za takav zahvat.
"Ovo nije smrtna presuda", istakla je Betan, koja je od početka vjerovala da njena djevojčica može da preživi opasan postupak.
Ona napominje da je operacija svakako rizična, ali da spina bifida više nije što je nekad bila. Za svoju djevojčicu kaže da je "posebna i da je dokazala koliko zaslužuje ovaj život".
Operacija je dobro prošla, a Betan bi svoju djevojčicu trebalo da rodi u aprilu.
Ovaj rizičan operativni zahvat do sada je uglavnom izvođen u Belgiji, gdje je do sada uspješno operisano dosta djece iz Velike Britanije.
U SAD se oko 1.500 djece godišnje rađa sa oboljenjem spina bifida, dok je u Velikoj Britaniji to jedno na 1.000 novorođene djece.
Baby removed from mum-to-be's womb for treatment then PUT BACK - Mirror Online https://t.co/6HwbyBlraU via @GoogleNews
— Andy Taylor (@ndywd1958) February 11, 2019
Mirror.co.uk
Komentari