Goji bobice, zdravlje s Himalaja
Ilustracija

Novo "super" voće

Goji bobice, zdravlje s Himalaja

Goji bobice su još jedno od “super voća“ o kome se priča poslednjih godina. U Aziji ih zovu “crveni dijamanti“, vjekovima se koriste kao lijek i kao dio ishrane.

Otkad je 2008. godine “Njujork tajms” goji bobice proglasio “super voćem” munjevitom brzinom su se proširile po cijelom svjetskom tržištu, a tada su stigle i do Evrope. One porijeklo vode sa Himalaja, gdje se vjekovima koriste zbog svojih ljekovitih svojstava. Najviše se uzgajaju na jugu Kine, koja je i najveći izvoznik. Zato što nakon branja veoma brzo oksidiraju, na zapadnom tržištu mogu se naći uglavnom u sušenom obliku ili kao sok.

Goji bobice su od pamtivjeka sastavni dio kineske medicine prvenstveno zbog svojih antioksidativnih svojstava. One su voće sa najvećom koncentracijom ORAC jedinica (Oxygen Radical Absorbance Capacity) kojima se mjeri količina antioksidanata u namirnici . 100 grama ovog ploda sadrži fantastičnih 25.300 ORAC jedinica dok ih aronija, koja takođe važi za “super voće” sadrži 16.500. Zbog toga, goji bobice se smatraju najboljom hranom za revitalizaciju organizma i usporavanje procesa starenja.

Sadrže 68% ugljikohidrata, 12% proteina, 10% vlakana i 10% masti tako da u 100 grama ima 370 kalorija.

Goji bobice su veoma bogate nutrijentima i fitohemikalijama, vitaminima, mineralima, a sadrže čak i 18 esencijalnih aminokiselina. U 100 grama bobica ima 11 mg gvožđa, što je najveći izvor gvožđa u nekoj biljci.

Ovo voće se godinama koristi za jačanje imuniteta, poboljšanje cirkulacije, poboljšanje vida, snižavanje visokog krvnog pritiska, štite jetru i bubrege, čiste kožu lica, ublažavaju bolove u leđima, a koriste se čak i za ublažavanje neželjenih efekata nakon hemoterapije. Vjeruje se da povoljno utiču na plodnost, jer povećavaju broj spermatozoida.

Čak ih nazivaju “srećne bobice“ zato što kažu da se čovjek dobro osjeća kada ih redovno konzumira, poboljšavaju energiju i izdržljivost organizma.

Goji bobice nisu lijek niti se tako mogu tretirati, ali su svakako jedan od najkvalitetnijih i najhranjivijih dodataka ishrani.

(Izvor:nazdravlje.me)