Kako je na početku sastanka istakao ovo je prva posjeta našoj državi i prvi utisci su jako pozitivni, Crna Gora jeste mala država, ali veoma lijepa i impresivni su rezultati koje je od osamostaljena do danas postigla.
Podsjetio je takođe na skoro 60 projekata koji su uz podršku EBRD realizovani u Crnoj Gori u prethodnom periodu, što je za relativno malu ekonomiju veliko dostignuće, a oko 30% tih projekata odnose se na saobraćaj i infrastrukturu, saopšteno je iz Ministarstva saobraćaja i pomorstva nakon sastanka.
On je istakao tri glavna strateška prioriteta EBRD 1: jačanje konkurentnosti privatnog sektora, posebno u oblastima turizma, trgovine i agrobiznisa, 2: razvoj zelenih projekata, to jest, projekata u oblasti obnovljive energije i energetske efikasnosti, i 3: poboljšanje povezanosti Crne Gore i proširenje prekograničnih saobraćajnih i energetskih veza.
“Zadovoljni smo dosadašnjom saradnjom, što nam ne daje za pravo da usporimo, već nam daje podstrek da snažnije sarađujemo u oblasti saobraćaja” istakao je Rigterink.
Ministar saobraćaja i pomorstva je upoznao goste sa statusom realizacije nekoliko kapitalnih projekata u oblasti saobraćaja u Crnoj Gori, pa je bilo riječi o izgradnji prioritetne dionice autoputa Bar – Boljare, planovima za narednu dionicu Mateševo – Andrijevica, koncesionom aranžmanu za crnogorske vazdušne luke, ali i stanju u željezničkom saobraćaju, konkretno o mogućnostima nabavke voznih sredstava I posebne mašine za održavanje pruga.
"Resorni ministar još jedanput je istakao više faktora koji su bili odlučujući da se realizuje projekat izgradnje autoputa Bar – Boljare, bez kvalitetne infrastrukture nema razvoja privrede, potencijali sjevera države su neiskorišćeni što je i uzrok pojačane migracije stanovništva sjeverne regije, prioritet Vlade Crne Gore jeste ravnomjeran razvoj svih djelova države.", navodi se u saopštenju.
Državna sekretarka u ministarstvu saobraćaja i pomorstva Angelina Živković govorila je o potencijalnim modelima finansiranja razvojnih projekata u saobraćaju, ali i dosadašnjim grantovima i podrškom koju evropski fondovi pružaju Crnoj Gori.
Izražavajući zahvalnost zbog dosadašnje dobre saradnje Živković je istakla da prostora za uključivanje EBRD u procesu dalje realizacije projekta autoputa Bar – Boljare.
Ministar je naveo da su kapitalni projekti, poput autoputa Bar Boljare, neophodni za brži i efikasniji razvoj države, naročito sjevera Crne Gore u pravom smislu te riječi, imajući u vidu ubrzan razvoj turističke privrede. U prilog tome je i činjenica da Vlada Crne Gore intezivno radi na izgradnji ski centara i smještajnih kapaciteta na sjeveru države.
“Neophodna su značajna ulaganja države u infrastrukturu, koja obuhvata ne samo puteve, aerodrome i željeznice, već i infrastrukture u gradskim sredinama, kao što su upravljanje otpadom, vodosnabdijevanje i tretman otpadnih voda, zdravstvo i obrazovanje“ zaključili su sagovornici.
Komentari