Obrađeno 21.000 od 50.000 podnijetih zahtjeva za legalizaciju
Ilustracija

Proces sporiji od očekivanja

Obrađeno 21.000 od 50.000 podnijetih zahtjeva za legalizaciju

Na osnovu podataka iz februara obrađeno je 21.000 od 50.000 podnijetih zahtjeva za legalizaciju.

Za većinu obrađenih zahtjeva tražena je dopuna dokumentacije, dok je za manji broj prekinut postupak ili su donesena rješenja, kazao je Pobjedi generalni direktor Direktorata za razvoj stanovanja u Ministarstvu održivog razvoja Marko Canović.

On naglašava da proces legalizacije nije blokiran, ali je sporiji od očekivanja zbog propisanih procedura i obima posla jedinica lokalnih samouprava i katastra, a ne zbog orto foto snimka, koji je završen prošle godine.

“Podnijet je veliki broj zahtjeva, tako da i njihova obrada predstavlja izazov za opštinske administracije, jer se radi o novoj proceduri i ne postoji praksa u postupanju”, rekao je Čanović.

Podsjetio je da procedura podrazumijeva utvrđivanje usklađenosti sa planskim dokumentima, riješene imovinsko-pravne odnose na zemljištu i objektu i volju podnosilaca zahtjeva.

“Orto foto snimanje završeno je prošle godine, a snimanje kritičnih zona uglavnom u južnom i centralnom dijelu završeno je skoro istovremeno sa istekom roka za prijavu legalizacije. U decembru prošle godine predati su podaci”, navodi Čanović i dodaje da resorno ministarstvo, preko Jedinice za kontrolu kvaliteta, ima obavezu da kontroliše kvalitet elemenata navedenih u tehničkoj specifikaciji i Planu kvaliteta proizvoda sa isporučenim snimkom.

Kontrola je uslovljena povećanjem kapaciteta servera i instaliranjem licence. Po ispunjenju tih uslova orto foto snimak će biti testiran na Geoportalu i nakon toga upotrebljiv rekao je Čanović i naglasio da prijava za legalizaciju podrazumijevala izradu i ovjeru geodetskog elaborata, pa je nemoguće da se fiktivno legalizuju objekti koji se ne nalaze u prostoru.

“Inače, kosi orto foto snimak (3D) nije puka slika, već skup podataka o prostoru, a ti podaci su uslov za izradu evidencije bespravno sagrađenih objekata”, pojašnjava Čanović.

Prema njegovim riječima jedinice lokalne samouprave donose rješenja o legalizaciji za objekte koji su izgrađeni u skladu sa osnovnim urbanističkim parametrima planskih dokumenata.

“Legalizacija objekata je manji dio razloga zbog kojih je rađen orto foto snimak. On je jedan od značajnih alata za planiranje i zaštitu prostora, pri evidenciji objekata u katastru, kao dokumentaciona podloga za izradu plana generalne regulacije i druge sisteme čija je djelatnost u vezi sa prostornim podacima”, rekao je Čanović.

Za pravilno sprovođenje postupka zakonom su propisana ovlašćenja i obaveze opštinama za donošenje odluka o komunalnom opremanju građevinskog zemljišta za bespravne objekte, o godišnjoj naknadi za korišćenje prostora za bespravne objekte i o obezbjeđivanju alternativnog smještaja.

Od 24 jedinice lokalne samouprave, kako je istakao Čanović, samo jedna nije dostavila prijedlog odluke o komunalnom opremanju građevinskog zemljišta za bespravne objekte na saglasnost i to opština Kolašin, a Ministarstvo je izdalo 23 akta o saglasnosti.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.