Kako su naveli iz Ženske političke mreže, uvodna obraćanja na skupu imaće Zoran Pažin, potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar pravde, Fiona Mekluni, rezidentna koordinatorka Sistema UN u Crnoj Gori, Plamena Halacheva, Šefica Odjeljenja za politička pitanja u Delegaciji Evropske unije u Crnoj Gori i Kaća Đuričković, menadžerka Programa za rodnu ravnopravnost u UNDP.
Konferencija o Istanbulskoj konvenciji partnerska je inicijativa Ministarstva pravde, Ministarstva unutrašnjih poslova, Ženske političke mreže i Programa za rodnu ravnopravnost koji sprovode UNDP i Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava uz podršku Delegacije Evropske unije, a sa jasnim ciljem da se pitanje rješava kroz unapređenje zakona i odlučnu institucionalnu borbu, kako bi se snažnije uticalo na promjenu percepcija u društvu i urušio visok stepen tolerancije nasilja nad ženama i nasilja u porodici.
Konferencija će okupiti predstavnike i predstavnice državnih organa koji se bave ovim pitanjem, međunarodne zajednice i civilnog društva kako bi se zajednički definisali najhitniji koraci u odgovoru na nasilje nad ženama.
Crna Gora je među prvih pet država članica Savjeta Evrope potpisala i ratifikovala Istanbulsku konvenciju koja je stupila na snagu u avgustu 2014. godine, jasno na taj način demonstrirajući snažnu posvećenost okončanju rodno zasnovanog nasilja.
Žensku političku mrežu čine predstavnice 16 političkih partija udruženih da odlučno i zajednički djeluju u pravcu unapređenja izbornog zakonodavstva ali i kreiranja politika po mjeri građanki i građana uključujući i borbu protiv rodno zasnovanog nasilja.
Ženska politička mreža nastala je pod okriljem programa “Podrška antidiskriminacionim i politikama rodne ravnopravnosti” koji partnerski sprovode UNDP, Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava, a uz finansijsku podršku Delegacije Evropske unije.
Komentari