Ima vrlo dugu istoriju upotrebe, a posebno je korišćena kod liječenja stanja koja podrazumijevaju pojavu spazama, bolne grčeve, paralize i reumatske bolove.
Biljka sadrži saponine, koji imaju ekspektorantno dejstvo, kao i salicilate koji predstavljaju glavni sastojak aspirina i djeluju na smirenje upala i protiv groznice.
Ova proljećna biljka pomaže cirkulaciju krvi i otklanja nesvjesticu. Olakšava iskašljavanje, čuva srce izmoreno od čestog kašljanja kod bronhitisa, velikog kašlja, upale pluća, kao i u svim slučajevima kada je srce u opasnosti da oslabi.
Narodna medicina koristi cvjetove jagorčevine i za liječenje bubrežnih i urinarnih tegoba, reume (dugotrajnim ispijanjem čaja smanjuju se bolovi u zglobovima), gihta, slabih živaca (i pratećih manifestacija kao što su nemir, teskoba, nervoza, itd...), zatim migrene i glavobolje.
Korijen se koristi i kod tegoba srca (lupanje, slabo srce), stresa, nesanice (uz cvjetove jagorčevine mogu se dodati i cvjetovi lavande, gospine trave i šišarke hmelja), kao i za liječenje raznih nervnih tegoba.
U zvaničnoj medicini korijen jagorčevine se koristi kod bronhitisa, katara (upale sluzokože disajnih puteva), a, takođe i kod kašlja i prehlade.
B92
Komentari