To je navedeno u izvještaju komisije koju je formiralo Vijeće Pravnog fakulteta Univerziteta Crne Gore, zato što je rad odbranjen u ovoj ustanovi, a nakon što je u decembru prošle godine Centar za građansko obrazovanje zatražio od UCG da ispita autentičnost Veljovićevog rada.
Ekspertskom komisijom predsjedavao je Stanko Bejatović, a članovi su Enes Hašić i Ljubinko Mitrović, piše Pobjeda.
"Autor je u radu na sistematičan način analizirao koncepte međunarodnog priznanja države iskazujući samostalnost i objektivnost prilikom izrade rada. Rezultati istraživanja su jasno i logično prikazani, interpretacija ubjedljiva i potkrijepljena dokazima. Sa aspekta pravne teorije i prakse značaj magistarskog rada se ogleda u proširivanju postojećih saznanja i pružanju novih koja će doprinijeti rješavanju teorijskih i praktičnih problema međunarodnog priznanja države”, navedeno je u izvještaju.
Kako su pojasnili, na osnovu analize magistarskog rada, drugih relevantnih publikacija iz ove oblasti, kao i primjenom metoda za detekciju plagijata licenciranog softvera iThenticate koji je pokazao da ne postoje elementi koji se mogu tumačiti kao plagijat, utvrđeno je da u kvalitativnom i kvantitativnom smislu ovaj rad ispunjava standarde magistarskog.
“Rad je baziran na podacima iz literature (qualitative thesis) kao i podacima prikupljenim posebno za ovaj istraživački projekat (quantitative thesis). Magistarski rad je napisan u skladu sa standardima korektnog citiranja i akademskog pisanja. Korišćen je kombinovani model citiranja i referenciranja. Literatura je citirana standardizovanom metodom prikazivanja izvora informacija i ideja koje se koriste u pisanju magistarskog rada na način koji identifikuje njihove izvore”, naveli su oni.
Uočene su, kako su ocijenili, neznatne tehničke greške koje ne utiču na kvalitet rada.
"Jedini izuzetak su opštepoznate informacije koje svako ko se bavi naznačenom oblasti jasno razumije i nije potrebno dodatno pojašnjenje. Podatak o citiranoj referenci u radu se pojavljuje obavezno dva puta. Prvi put u tekstu rada, a drugi put u popisu korišćene literature. Izvori su citirani egzaktno i jednoobrazno”, istaknuto je u dokumentu.
Riječ je, navode oni, o originalnim rezultatima istraživanja, naročito u dijelu rada u kojem autor obrađuje obnovu nezavisnosti i priznanje države Crne Gore, baziranom na jasno izloženim činjenicama.
“Originalnost rada se ogleda i u tome što je kreiran kao glavni i primarni izvor naučnih informacija i novih saznanja u predmetnoj naučnoj oblasti. Osnovni naučni doprinos rada je u sistematizaciji postojećih saznanja u oblasti teorije i prakse priznanja država u međunarodnom javnom pravu. Magistarski rad ima i praktičan doprinos budući da iz dobijenih rezultata istraživanja proizilaze konkretne preporuke za unapređenje prakse međunarodnog priznanja države”, ocijenili su oni.
Vijeće Pravnog fakulteta je na sjednici 14-15. februara usvojilo ovaj izvještaj ekspertske komisije, a senatori će se o ovom dokumentu izjasniti na sjednici u četvrtak.
Komentari