Prema operativnim podacima iz istrage, angažovao ih je jedan crnogorski mafijaški klan, koji, kako se sumnja, tijesno sarađuje sa ekipama iz Beograda i Bara. U ovom trenutku prikupljaju se dokazi za ova saznanja. Zaplijenjeni kokain se procjenjuje na više od 300 miliona eura, pišu Novosti.
Informacije bezbednosnih službi evropskih država govore da je zaplena narkotika u blizini ušća Dunava u Crno more uslijedila posle presijecanja kopnenog krijumčarskog kanala. Tokom pretovara droge ispalo je pakovanje od kilogram narkotika, koji krijumčari nisu vidjeli, jer je bila noć.
To se dogodilo u okrugu Tulča 20. marta ove godine, a kombi je imao registarske oznake Bukurešta, glavnog grada Rumunije. Prateći ovu rutu, rumunska policija je posle dva dana na obali Crnog mora, nedaleko od mjesta Sveti Đorđe, pronašla prevrnuti brod, koji je registrovan u ovoj zemlji. Tu su zatečeni paketi sa ukupno 1,04 tone kokaina, čija je čistoća iznad 90 odsto.
Feliks Banila, glavni tužilac rumunske Uprave za borbu protiv organizovanog kriminala i terorizma, izjavio je da iako je temeljna istraga započela 20. marta, i ranije su postojale informacije o novoj krijumčarskoj ruti koja ide kroz ovu zemlju Evropske unije.
Banila je saopštio da se iz, do sada prikupljenih podataka, vidi da su pored srpskih državljana u ovom švercu učestvovali i Rumuni.
"Idući tim tragom, i na osnovu snimaka sa saobraćajnih i drugih kamera, došlo se do dvojice osumnjičenih .Oni su vozači kamiona, a ni Tode K. ni Nenad C., navodno, ne znaju da su prevozili kokain. Jedan je uhapšen u okrugu Prahovo i to u kamionu vranjskih tablica, a drugi u blizini Hidroelektrane "Đerdap 2" u istom okrugu, gdje je i granica između Rumunije i Srbije", pišu Novosti pozivajući se na neimenovani izvor.
Krijumčarenje kokaina iz Južne Amerike ka Zapadnoj Evropi, a preko crnomorskih luka, posebno rumunske Konstance, pojačano je poslednjih godina, posle niza zaplena u Holandiji, Španiji, Italiji, Grčkoj, pa čak i Crnoj Gori. Ponovo su aktivirane rute preko Rumunije, ali i Australije.
Rumunski istražioci vjeruju da su paketi sa kokainom pretovarani na otvorenom moru tokom noći. Sa prekookeanskog broda kese sa drogom su prebacivane u manje čamce, čija su krajnja odredišta bila poludivlje luke na Dunavu. Tu bi se droga opet pretovarala, ovog puta na kopno - odnosno u kamione, kombije i automobile. Drumskim transportom kokain je potom distribuiran po zemljama zapadne Evrope.
Izvor:Novosti
Komentari