U dokumentu, o kojem je nedavno završena javna rasprava, nije precizirano o kom broju stanova je riječ. Kako je navedeno, oblast socijalnog stanovanja u opštini nije dovoljno regulisana jer nije donijeta odluka o rješavanju stambenih potreba lica koja su materijalno ugrožena, kojom bi bili utvrđeni kriterijumi i način raspodjele stanova.
"Postoji veliki broj stambenih jedinica koje su u vlasništvu opštine, a isto tako vlasnici su jedan dio objekata otkupili, ali ih nijesu uknjižili na svoje ime, tako da u tom dijelu preciznih podataka nema", navodi se u nacrtu.
Prema podacima Direkcije za imovinu, opština Pljevlja raspolaže sa devet kuća i 39 stanova i sve se nalaze u lošem stanju.
"U izbjegličkom naselju Komini nalazi se pet stanova, na koje su korisnici stekli pravo svojine, a opština je dala zemljište. Krstata kasarna ima deset stanova, na raspolaganju je i Kuća za beskućnike sa sedam smještajnih kapaciteta, Dom za stara lica sa 68 smještajnih kapaciteta i mogućnošću otvaranja dnevnog boravka, zatim Romsko naselje na Trlici koje nije uknjiženo na opštinu, a projekat je realizovan u saradnji sa njemačkom organizacijom HELP i opštinom. Opština raspolaže i sa Kućom Kneževića i Gajevića, kao i Milinkovića gdje bi trebalo da bude izvršeno iseljenje", navedeno je u dokumentu.
Prostorno-urbanističkim planom predviđeno je da se poruši 14 baraka u Ulici Narodne revolucije i osam iza uprave ,,Breznice“.
Opština je prema Zakonu o socijalnom stanovanju obavezna da donese program socijalnog stanovanja na godinu. Tim dokumentom se definišu grupe ljudi kojima će se rješavati problem stanovanja, obim i uslovi odobravanja sredstava privrednim društvima, fizičkim licima i stambenim zadrugama i način vraćanja sredstava, kao i uslovi i kriterijumi za utvrđivanje visine zakupnine za korišćenje stambenih objekata.
"To podrazumijeva snimanje i analiza postojećeg stambenog fonda i stambenih potreba, upravljanje projektima izgradnje objekata za tu namjenu, održavanje i davanje u zakup, razvijanje novih programa finansiranja socijalnog stanovanja i podsticanja partnerskog odnosa između javnog, privatnog i neprofitnog sektora u toj oblasti", navodi se u dokumentu.
Kako se konstatuje, za sprovođenje plana potrebno je popisati sve stambene jedinice i utvrditi nad kojima lokalna samouprava ima pravo raspolaganja.
"Neophodno je utvrditi način na koji se može djelovati ako je osoba izgubila status lica u stanju socijalne potrebe i pravo da koristi stan kojim opština raspolaže. Takođe, putem odluka treba regulisati dodjelu stanova licima u stanju socijalne potrebe", navodi se u dokumentu.
Stoga se, kako je objašnjeno, planovi opštine odnose na revidiranje i upisivanje postojećeg stambenog fonda, zatim donošenje odluke o dodjeli stambenih jedinica licima u stanju socijalne potrebe.
Sekretarijat za uređenje prostora formiraće registar vlasnika, stambenih zgrada i njihovih posebnih djelova. Akcenat će biti i na poboljšanju uslova života u Kući za beskućnike.
Izvor: Pobjeda
Komentari