U top 10 "najsrećnijih" još su i Island, Holandija, Švajcarska, Švedska, Novi Zeland, Kanada i Austrija.
U izvještaju se zemlje rangiraju na osnovu konačnog Indeksa sreće, a sreća je definisana kroz više kategorija: BDP-a po glavi stanovnika, slobodi, velikodušnosti, socijalnoj podršci, percepciji korupcije u vladi ili preduzećima i zdravlju, odnosno pristupu medicinskoj njezi.
U državama regiona, najsrećniji ljudi žive u Sloveniji i nalaze se na 44. mjestu u svijetu. Iza Slovenije nalazi se Kosovo, koje je na 46. mjestu u svijetu. Srbija je na 70., Crna Gora na 73., Hrvatska 75., BiH 78. a Sjeverna Makedonija na najnižem – 84. mjestu rang liste od ukupno 156 država koje su obuhvaćene istraživanjem.
Pogledamo li pojedine kategorije, vidimo da je u zemljama regiona društvena podrška najslabija u Bosni i Hercegovini, a osjećaj slobode je najniži u Crnoj Gori. Korupcija je najzastupljenija u BiH i Kosovu, ali i velikodušnost, prenosi Al Džazira.
U pogledu BDP-a po glavi stanovnika, najbolje je rangirana Slovenija, a najlošije Kosovo. I pristup medicinskoj njezi najbolji je u Sloveniji, a najgori u Sjevernoj Makedoniji.
Najmanje srećni na svijetu su građani Južnog Sudana, Centralnoafričke Republike i Afganistana. Na dnu liste nalaze se i Tanzanija, Ruanda, Jemen, Malavi, Sirija i Bocvana.
Komentari