U prvoj fazi, od 1. jula, cijene rominga će biti niže za 27 odsto, a od 1. jula 2021. godine, roming bi trebalo da bude ukinut u zemljama Zapadnog Balkana, javlja Anadolija.
Cijena rominga sa Albanijom biće umanjena za 85 odsto, jer Albanija do sada nije bila dio sporazuma koji su 2014. potpisale Srbija, Crna Gora, Sjeverna Makedonija i Bosna i Hercegovina.
Na otvaranju Samita, predsjednica Vlade Srbije Ana Brnabić navela je da je za Srbiju bila teška odluka da u vrijeme taksi koje je uvela Priština potpisuje novi regionalni sporazum.
"Uprkos svim izazovima, nerazumijevanjima, različitim prioritetima i shvatanjima, nastavljamo da radimo na regionalnom povezivanju i saradnji", kazala je Brnabić.
Ona je ocijenila i da budućnost regiona, najprije mladih ljudi na ovim prostorima, zavisi od toga da se "upravo u ovako teškim i kompleksnim situacijama donose odluke da se stabilnost regiona dalje gradi, a ne urušava".
Potpisivanje regionalnog sporazuma o romingu dokaz je da u regionu postoji jaka politička volja za digitalnu transformaciju cijelog Zapadnog Balkana, poručila je danas evropska komesarka za digitalno društvo i ekonomiju Marija Gabriel.
"Da budem potpuno jasna, ovo je vaš, a ne naš sporazum. Ovo potpisivanje je dokaz jake političke volje da se ostvari odvažna regionalna digitalna transformacija. To je jak signal za regionalnu saradnju i evropsku perspektivu", navela je.
Da je regionalni sporazum o romingu jasan znak političke volje i posvećenosti svih lidera regionalnoj saradnji, ocijenila je predsjednica Savjeta za regionalnu saradnju Majlinda Bregu.
Ona je objasnila da uspješna primjena sporazuma podrazumijeva i to da će građani regiona imati fer i jednak tretman.
Generalni sekretar Međunarodne unije za telekomunikacije Houlin Zhao kazao je da Beograd potpisivanjem Sporazuma o romingu u regionu pokazuje liderstvo i političku odlučnost da sarađjuje i napreduje.
Podsjetio je da slične sporazume već imaju pojedine zemlje istočne i zapadne Afrike, a da takve inicijative postoje i u Aziji i u Karipskom regionu.
Drugi digitalni samit Zapadnog Balkana održava se danas i sjutra u Beogradu, uz učešće oko 3.000 učesnika iz 30 država regiona, Evrope i svijeta.
Komentari