Adonis: Poezija se nikad nije izmirila sa religijom
Adonis

Problem monoteizma

Adonis: Poezija se nikad nije izmirila sa religijom

"Problem monoteizma je što je njegov glavni karakter ekonomsko-politički, a ne religiozni"

Adonis – božanstvo iz grčke mitologije, danas je ime veličanstvenog arapskog pjesnika, svjetskog renomea, koji živi u Parizu. Nekoliko stihova koje je izrecitovao kao dječak pred važnom ličnošću odveli su ga u svijet velikih pjesnika.

Taj početak dostojan bajke doveo ga je kasnije do najprestižnije nagrade za poeziju - Geteove, uz obrazloženje da se nagrada dodjeljuje “najznačajnijem arapskom pjesniku svoje generacije za cjelokupno djelo i doprinos međunarodnoj literaturi koja brani slobodu mišljenja van religijskih tradicija...

Adonis je uveo savremene evropske ideje i kritičko razmišljanje u arapsku kulturu koristeći klasične pjesničke slike zasnovane na tradiciji arapskih pjesnika, on je objedinio dosege savremene evropske lirike s arapskom pjesničkom tradicijom.“

On je prvi pisac na arapskom jeziku kojemu je dodijeljeno to važno priznanje. Dobitnici te nagrade su i svi nobelovci novijeg vremena: Vargas Llosa, Le Klezio, Doris Lesing, Orhan Pamuk, Harold Pinter, Imre Kerteš... Adonis je i reformator arapske poezije i jezika. Oživio je predislamsku arapsku poeziju.

Preveo je najznačajnije francuske pjesnike - Bonfoa, Boskea, Bodlera, Malarmea, Sen Džon Persa, Žaka Prevera... I njega su prevodili francuski pjesnici, a Ežen Gilvik mu je posvetio veliku poemu.

Na Zapadu ga smatraju najvećim živim arapskim pjesnikom. Gdje se god pojavi amfiteatri su puni. Adonis je pokazao i veliku hrabrost osuđujući glasno i jasno sve fundamentalizme, džihade i religiozni imobilizam. Zaostalost u arapskom svijetu pripisuje religiji.

Adonis (Ali Ahmad Said Asbar) je rođen u Siriji 1930. Završio je filozofiju. Pošto je odležao 11 mjeseci u zatvoru iz političkih razloga, bježi u Bejrut (Liban) gdje sa prijateljima osniva časopis Poezija (1956) koji postiže nevjerovatan uspjeh.

Kada je sedamdesetih godina počeo rat u Libanu, Adonis prelazi u Pariz gdje postaje profesor arapskog na Sorboni. Piše pjesme i eseje. Do sad je napisao oko tridesetak knjiga, od kojih se neke smatraju remek-djelima savremene književnosti.

Zbirke pjesama: Lišće na vjetru, Memorija vjetra, Jednina, Knjiga migracija, Rezonance i porijekla, Ismael, Kitab al Hisar, Svetkovanje, Vrijeme gradova, Šuma ljubavi u nama. Eseji: Divan arapske poezije (tri toma), Teatar i ogledala, Vrijeme poezije, Fiksno i pokret (tri toma), Predgovori za krajeve vjekova, Politika misli, Molitva i mač, Knjiga...

(Izvor:Vijesti)