„Ostaci života - neupadljivi prikazi“ Ivana Šukovića u ateljeu „Dado“
Sa izložbe

Izložba fotografija i video instalacija

„Ostaci života - neupadljivi prikazi“ Ivana Šukovića u ateljeu „Dado“

Podgorički umjetnik Ivan Šuković predstavio se sinoć prvi put crnogorskoj publici u Ateljeu „Dado“ na Cetinju, izložbom fotografija i video instalacija iz ciklusa „Ostaci života - neupadljivi prikazi“.

Izložba tretira međuprostore i međuvremena kao neupadljive prikaze, koji predstavljaju inkarnaciju temeljnog razdora u porodičnim odnosima, nastalih po uzoru na dramu „Šest lica traži pisca“ Luiđija Pirandela. Dramu, koja se bavi dvostrukim značenjem prostora i vremena, njegovim skrivenim smislom, „interpretira“ hičkokijanski junak, „čovjek koji je previše znao“. Otac, kao provokator radnje, blokira život drugih, vraća lošu prošlost i sprečava dobru budućnost. Koncept rada postavlja ključno pitanje: da li su u životu, u svakoj priči, kao i u samoj istoriji - najintrigantnije činjenice ili oni međuprostori i međuvremena - zavučeni između njih, te što čini bespredmetni prostor i sa čime se suočavamo u tišini između pitanja i odgovora, u jazu između slike i zvuka, između gutljaja i kašike - kratak je zapis o ovoj izložbi.

Radom, kojim se ovaj umjetnik mlađe generacije predstavio crnogorskoj publici, on uspostavlja jedno naročito trenje teksta i slike koje više ne obavezuje na vjernost ni jednu ni drugu stranu; osvjetljavanje (ili sjenčenje) nekog intersticija između narativnog i reprezentacijskog, tijela i prostora, individualnog i grupnog, privatnog i javnog, memorije i sadašnosti, nekog međuprostora kao presijecanja ili usijecanja aura tijela, aura ambijenata, aura događaja, aura vremena. Time se oslobađa neki njihov čudni, perverzni egzistencijalni dodatak ili jedan manjak smisla kojim jedinka polako sagorijeva i izdiše svoju personalnost i briše sebe kao aktivno, živo mjesto na mapi svijeta i događaja - riječi su istoričarke umjetnosti Svetlane Racanović.

Rad je sniman u prirodnjačkom muzeju, i kako zapaža Racanović „kao što svako tijelo - eksponat u prirodnjačkom muzeju kodira individualno, samo njegovo vrijeme - mjesto čineći muzej heterotopijskom strukturom, tako i ljudi ovdje ne tvore porodicu kao zajednicu vezanu osjećajem bliskosti i pripadanja, već se prepoznaju kao rasuti fragmenti subjektivnosti, zaglavljeni u krhotinama istrošene bliskosti“.

Ivan Šuković je rođen 1981. godine u Podgorici. Diplomirao je književnost na Filozofskom fakultetu u Nikšiću, a magistrirao na odsjeku Digitalne umjetnosti Fakulteta za medije i komunikacije u Beogradu. Angažovan je kao organizator umjetničkih aktivnosti u podgoričkoj Galeriji „Pizana“, umjetnički je direktor na programima u NVO „Punkt“ i saradnik na časopisu za digitalnu umjetnost „Propeler“.

Do sada je samostalno izlagao u galerijama „Blackbox“ u Sarajevu, „O3one“ u Beogradu i „Art Klinika“ u Novom Sadu. Učestvovao je na kolektivnoj izložbi „Body of Digital“ na Budva Grad Teatru i izložbi studenata FMK u Beogradu.

Izložba će biti otvorena do 28. maja.

(Izvor:Analitika)