Soft control: Ambijentalne instalacije u Domu omladine
3D animacija pod nazivom „1:1“

Ambijentalna postavka 3D animacija

Soft control: Ambijentalne instalacije u Domu omladine

Zbog velikog interesovanja publike za izložbu ambijentalnih instalacija umjetnice Nataše Teofilović, od 10. do 18. maja, svakodnevno u 18 časova biće organizovana stručna vođenja kroz postavku i razgovori sa umjetnicom.

Na ovoj izložbi biće predstavljene tri ambijentalne postavke Nataše Teofilović: „s.h.e“, „1:1“ i „a|symmetry“.

Ambijentalnu postavku 3D animacije pod nazivom „s.h.e“ čini pet kompjuterskih ekrana na kojima su animirani virtuelni karakteri. Animacija teče sa monitora na monitor stvarajući iluziju da se virtuelna bića kreću i kroz stvarni prostor.Kada se posjetioci suoče sa virtuelnim likovima u nivou očiju, sfera komunikacije se prebacuje u svijet iza ekrana, i virtuelni i stvarni prostor počinju da se preklapaju. Ova nezavisna, samodovoljna i izolovana bića ponašaju se po sopstvenim pravilma, funkcionišući kao živi digitalni svijet.

Postavku 3D animacije pod nazivom „1:1“ čini sjenka nevidljivog virtuelnog aktera u pokretu, većinom u trku, projektovana na pod. Bez fizičke interakcije korisnika, karakteri uvlače posmatrača u sijvet iza slike i na ovaj način virtuelni i stvarni prostor počinju da se preklapaju. Posmatraču se „podmeće“ zamjena vlastite sjenke sa virtuelnom.

3D animacija pod nazivom „a|symmetry“ komponovana je od jednog pokreta ruke virtuelnog karaktera. Umnožavanjem, rotacijom, simetrijom, refleksijom i vremenskim kašnjenjem ovog pokreta gube se početne karakteristike i on postaje apstraktna dinamička forma. Metaforički, rad simulira metod stvaranja sistema, gdje svaka minorna promjena, ukoliko prođe niz opservacija, "ravni prelamanja" daje stabilnu siku, kao u kaleidoskopu.

Inače, izložba je dio trogodišnjeg evropskog projekta " Soft control" i uz Dom omladine Beograda,okuplja istomišljenike iz Slovenije, Portugala, Letonije, Češke Republike, Španije, Hrvatske i Srbije, kako iz oblasti kulture i umjetnosti, multimedije, nauke i tehnologije, tako i brojne naučne institucije.

(Izvor:Blic)