Ako niste nijednom bili na Bijenalu arhitekture u Veneciji, možda je naredna, 2014. godina - vaša godina. Lako bi se moglo desiti da naredni, XIV Bijenale arhitekture u Veneciji ispadne kako treba - da baš bude dobar, ili barem značajno drugačiji od svih dosadašnjih - a da će poklonici arhitekture iz čitavog svijeta u rekordnom broju pohrliti ka Serenissimi u junu naredne godine - u to ne treba sumnjati.
Može se lako desiti, takođe, da naredni Bijenale bude "intelektualniji" od predhodnih - i da u načelu bude okrenut, tj. okrenutiji istraživanjima nego formi, mada neće faliti ni forme, sigurno - a moguće je i da će odlučno zaploviti valovitim morem - tj. lijevim diskursom - ma što to značilo.
Kad vam se desi, kao što se meni desilo prošle godine, da promašite sve silne šanse da ovjerite jednu od najvećih i najznačajnijih, a vrlo vjerovatno najveću i najznačajniju svjetsku smotru progresivnih ideja, stremljenja i kretanja u domenima arhitektonsko-urbanističkog stvaralaštva, onda vam nema druge nego da vjerujete da će naredno izdanje nadmašiti sva predhodna - i da ćete tada sigurno prisustvovati "istorijskom događaju", odnosno "rađanju istorije".
Velike nade se polažu u novog direktora, tj. kuratora. Proslavljeni holandski arhitekt Rem Kolhas (Rem Koolhaas), koji odavno djeluje na međunarodnom planu, tj. globalno, imenovan je početkom ove godine na prestižnu funkciju direktora budućeg Bijenala arhitekture.
Imenovanje podrazumijeva da mu je u zadatak palo i da osmisli, organizuje i postavi, tj. da kurira tzv. XIV Međunarodnu izložbu arhitekture Bijenala u Veneciji. Za razliku od Dejvida Čiperfilda (David Chipperfield), Kolhasovog prethodnika na poziciji direktora i kuratora, koji je uspio da spakuje izložbu prikazanu publici prošle godine za rekordnih 8 mjeseci, Kolhas je dobio godinu i po da obavi isti posao - tj. imao je godinu i po u trenutku kada je imenovan za direktora, sada mu je ostalo nešto više od 13 i po mjeseci. Dakle, Holandez jednostavno ne smije da omane, niti mu je ostavljeno prostora za eventualne isprike i opravdanja ako, ne daj bože - omane.
Novi kurator se 25. januara obratio uvaženim predstavnicima 40 zemalja koje će se publici XIV Bijenala arhitekture predstaviti nacionalnim postavkama - ukupan broj zemalja koje će učestvovati na Bijenalu biće oko 60 - te novinarima i ostalima zainteresovanima koji su se toga dana okupili u zvaničnom sjedištu Bijenala - palati Ca' Giustinian u Veneciji - i tom prilikom je obznanio temu, tj. naslov budućeg Bijenala.
Paolo Barata, dugogodišnji predsjednik Bijenala, naglasio je sa svoje strane da je ovoga puta stvarno riječ o temi - a ne o sloganu - kao što je to bio slučaj do sada. Svjetski mediji su prenijeli i riječi koje je Kolhas izgovorio tom prilikom - radi se o kraćem tekstu na engleskom jeziku kojim je kurator, kao što je i red - obrazložio svoj izbor teme.
Moram da vam priznam da nigdje na Internetu nisam uspio da iskopam prepjev tog teksta na četvoroimeni jezik - pa ću, izgleda, morati sam da se poduhvatim tog zadatka. Šteta bi bilo da ostanete uskraćeni za te Kolhasove riječi, jer ćete kasnije, upravo na osnovu tih riječi, moći da sudite o tome da li se visoki i vitki Holandez držao zacrtanog i da li je ispunio očekivanja.
U vrijeme sveprisutnosti Google-istraživanja i izravnavanja kulturalne memorije, od krucijalne je važnosti za budućnost arhitekture vaskrsnuti i pokazati te narative.
(Izvor:Vijesti)