"Neću se umoriti od zalaganja za proširenje EU. Ne radi se samo o ljudima u Jugoistočnoj Evropi, već i o našim sopstvenim interesima. Ili ćemo izvoziti stabilnost ili ćemo uvoziti nestabilnost", rekao je Han za njemački "Handelsblat" uoči samita o Zapadnom Balkanu u Berlinu.
Upitan da li ima smisla da EU primi balkanske zemlje odvojeno, zavisno od njihovog napretka ili bi bilo bolje da se sve one prime u jednom bloku kasnije, Han kaže da bi teoretski zajedničko pristupanje bilo bolja mogućnost, ali ne i praktično.
"To u praksi ne ide, jer mi ocjenjujemo napredak zemalja pojedinačno. Ona zemlja koja se brže približava EU, ne smije da trpi što su druge zemlje sporije. Nadmetanje i među državama je dobro i podsticajno", kaže Han.
Proces pristupanja, kako je dodao, predstavlja i pozitivan signal za investitore, a smanjenjem nezaposlenosti kod mladih u regionu se smanjuje i rizik od mogućnosti regrutovanja radikalnih ili čak terorističkih pristalica.
"Balkanske zemlje su naši susjedi, ne može i ne smije da nam bude svejedno kakva je njihova politička i ekonomska situacija", rekao je Han.
Ukazao je i da evropski koncerni prilikom donošenja odluke o ulaganju veliku pažnju posvećuju poštovanju pravne države.
Komentari