Tači je novinarskim ekipama okupljem u Berlinu, pred Samit Zapadnog Balkana u organizaciji njemačke kancelarke Angele Merkel i predsjednika Francuske Emanuela Makrona, kazao da se kosovska delegacija danas ranije sastala sa Federikom Mogerini, evropskom komesarkom za vanjsku i bezbjednosnu politiku, ali i sa američkim ambasadorom u Njemačkoj.
On je istakao da na ovom sastanku neće biti dijaloga, niti pregovora između Kosova i Srbije, “kao što je daleko i postizanje sporazuma, ali da prije svega nema ni dijaloga, ni pregovora, ni sporazuma, bez uloge Sjedinjenih Američkih Država.
“Dijalog i pregovori ne mogu biti bez Sjedinjenih Američkih Država, ali Kosovo je spremno za bezuslovni dijalog i ni pod kakvim okolnostima uslovljen. Bilo je spekticizma u vezi dijaloga, a danas je prilika da kancelarka Merkel ubijedi predsjednika Vučića da prizna Kosovo i da ubeijdi pet zemalja EU koje to nisu uradile da priznaju Kosovo”, kazao je Tači.
On je rekao da je uloga Sjedinjenih Američkih Država bila, jeste i ostaće nezamjenljiva, te da su konsultacije sa ambasadorom SAD-a potpuno normalne i uobičajene, “zato što Evropska unija ne može da ima ulogu za koju pretenduje zbog slabosti i nejedinstva”.
Kosovski predsjednik je kazao i da će tražiti da ovaj samit osudi genocid Srbije na Kosovu, te da sastanak vidi kao mogućnost, ali ne i kao neko čudo ili magično rješenje.
Upitan da li će Kosovo ukinuti takse od 100 posto uvede na uvoz robe iz Srbije i BiH, Tači je kazao da je taksa legitimno, zakonsko pravo i da će Kosovo ukoliko Srbija nastavi sa agresivnim ponašaljem mjere samo pooštriti i ići će se recipročni nivo.
U vezi razmjene teritorija, Tači je ponovio da će Kosovo ostati nezavisna i suverena država, ali da naporno radi da se Preševo, Medveđa i Bujanovac pripoje teritoriji Kosova, što bi bila korekcija istorijske nepravde.
Tači je istakao i da je Kosovo ispunilo 95 traženih kriterijuma za liberalizaciju viza, dok su ostale zemlje regiona imale po 55 kriterijuma, što znači da su postojali dvostruki standardi za Kosovo.
“Mi smo naš zadatak uradili i liberalizaciju viza ne očekujemo kao poklon ili nagradu, nego mi to zaslužujemo, jer smo ispunili kriterujeme. To je diskriminacija i nepravda prema građanima Kosova. Nadam se da će kancelarka Merkle i predsjednik Makron danas biti jasni po pitanju vizne liberalizacije, a ako se to ne dogodi biće to duboko razočarenje sastankom u Berlinu”, kazao je Tači.
Dijalog Kosova i Srbije u Briselu prekinut je u novembru prošle godine, nakon što je Vlada Kosova uvela najpre takse od 10 posto, a potom i od 100 posto na uvoz srpske robe.
Komentari