Đukanović je naglasio da je uvjeren da je najvažnije učvrstiti viziju integracije Zapadnog Balkana u Evropsku uniju.
"Naš region je istorijski zaostao i ta zaostalost je porodila nešto što je ozbiljan problem i što, nažalost, predstavlja reputaciju našeg regiona, a to je manje-više kontinuirana nestabilnost. Da bi izašli iz tog stanja i došli u situaciju da kao odgovorne vlade, odgovorimo onome što je očekivanje naših građana, a to je dostizanje evropskog kvalitete života. Mislim da moramo odabrati put učvršćivanja stabilnosti, dinamičnog ekonomskog i demokratskog razvoja, koji će nas voditi ka sustizanju kvaliteta života u EU", kazao je Đukanović, javlja Anadolija.
Foto:AA
Istakao je da to znači da je jasno da je put evropeizacije regiona, put bez alternative, ali da je za to potrebno da obavimo kvalitetne reforme u "našoj kući i budemo sastavni dio savremene evropske civilizacije".
"Upozoravam, dva su ključna deficita. Prvi je deficit znanja i moramo taj problem rješavati da bismo makar novim generacijama stvorili uslove da sutra budu konkurentni na tržištu rada ujedinjene Evrope. I drugo moramo razviti infrastrukturu koja će nas povezati s EU. Tu je primarna odgovornost EU.
Dakle, politika EU je dobila novi kvalitet kroz Berlinski proces. Kroz Berlinski proces je otvorena perspektiva infrastrukturne nadogradnje našeg regiona, ali moje je uvjerenje da je tu moguće raditi mnogo brže i mnogo efikasnije savladavati taj nedostajući dio konkurentnosti poslovnog ambijenta Zapadnog Balkana", rekao je predsjednik Crne Gore.
Foto:AA
On je kazao i da su iz ugla njegove zemlje najvažnija realizacija projekata saobraćajne infrastrukture, zahvaljujući kojima će se povezati sa Srbijom i centralnom Evropom te Albanijom i Hrvatskom. Takođe, Đukanović je potencirao činjenicu da Crna Gora nudi projekat Međunarodnog centra za održive tehnologije u regionu, kroz koji bi mogli sustići EU na tom planu.
Ana Brnabić, premijerka Srbije, smatra da je stalni politički dijalog, posebno o najtežim pitanjima nešto što treba održavati i u šta treba investirati još vremena, energije i resursa.
"Ne možemo biti samo stabilan i predvidiv region. Mislim da je krupnija stvar da nas drugi vide kao stabilne i predvidive. Zato će na trebati duže vrijeme. Kako nas vide treće strane je nešto na čemu trebamo zajednički raditi", navela je Brnabić.
Foto:AA
Ona smatra da je drugi prioritet regiona međusobna povezanost kroz infrastrukturne projekte.
"Drago mi je što je naš autoput Beograd - Sarajevo u fazi da počinjemo gradnju u junu ove godine. To je prvi konkretan korak u provedbi tog projekta. Pored te ključne infrastrukture trebamo razmisliti o energetskoj povezanosti. Trebamo raditi na ujedinjenom energetskom tržištu. Digitalna povezanost je na kraju. Omogućiće nam da budemo region koji ima daleko bolju sredinu za mala i srednja preduzeća", naglasila je Brnabić.
Izrazila je zadovoljstvo što je u smislu digitalne povezanosti nedavno potpisan regionalni sporazum o roamingu.
"Sljedeće je slobodno kretanje radne snage. Moramo biti fleksibilniji da bi ljudi mogli slobodno putovati i raditi. Sljedeća krupna stvar je uzajamno priznavanje akademskih kvalifikacija. Tu ćemo osigurati pozitivne efekte na probleme odlaska mladih obrazovanih ljudi. Biće više mogućnosti za mlade da ostanu i nađu dobar posao. Kada jednom odu u Zapadnu Evropu izgubili smo ih zauvijek", kazala je Brnabić i dodala:
"I na kraju, kada politika postane teška i kada ima manje prostora za dijalog onda je pametna stvar da pustimo poslovne ljude da pričaju, a političari da slijede njihov primjer."
Panel o Zapadnom Balkanu uz prisustvo lidera pet zemalja održava se u sklopu Godišnjeg sastanka Odbora guvernera Evropske banke za obnovu i Razvoj, kojem je od 7. do 9. maja domaćin Sarajevo.
Komentari