Kan: Čitav svijet u lovu na Zlatnu palmu
Festival u Kanu

Najprestižnija filmska smotra

Kan: Čitav svijet u lovu na Zlatnu palmu

KAN – Sve je spremno za 66. međunarodni filmski festival u Kanu. „Veliki Getsbi“ Baza Lumana imaće čast da sjutra (15. maj) otvori jednu od najprestižnijih filmskih smotri u Evropi i svijetu. Na Festivalu će do 26. maja biti prikazana ukupno 52 dugometražna filma u zvaničnoj selekciji za razne kategorije, a 20 će se takmičiti za Zlatnu palmu.

Članove žirija čine poznate ličnosti, na čelu sa predsjednikom žirija Stivenom Spilbergom i svjetskim glumcima kao što su Nikol Kidman, Leonardo Di Kaprio, Robert Redford i Marion Kotijar. Festival će predstaviti glumce svih generacija, reditelje iz cijelog svijeta, kao i goste odjevene u kreacijama visoke mode koji će prošetati crvenim tepihom.

Privilegija i rizik

Kanski festival ostaje jedan od najznačajnijih međunarodnih filmskih festivala, pošto predstavlja mješavinu zvijezda, autorskog filma, i veoma zahtjevne publike.

- Ići u Kan jeste najbolji način za predstavljanje filma, ali i rizik ako ga tamo publika ne zavoli – rekao je Frans presu britanski reditelj Ken Loač, koji je 2006. godine osvojio Zlatnu palmu.

Kako prenosi agencija Beta, pored francuskih filmova u zvaničnom dijelu konkurencije za Zlatnu palmu, Francuska je predstavljena u raznim koprodukcijama. Prvi put, iranski film Asgara Farhadija, snimljen je u Francuskoj s francuskim glumcima Berenis Bežo i Taharom Tahirom i francuskim producentom. Isto tako, film Amerikanca Džejmsa Greja, s Marion Kotijar i Žoakinom Fenikson, snimljen je u Engleskoj, ali većim dijelom ga je finansirala Francuska. Američki film je ove godine veoma zastupljen u Kanu u zvaničnoj selekciji s nezavisnim filmovima „Inside Llewyn Davis“ braće Koen, „Nebraska“ Aleksandera Pejna, „Behind the Candelabra“ Stivena Sodeberberga. Sofija Kopola će otvoriti festivalsku sekciju „Drugačiji pogled“ filmom „The Blind ring“, dok će Džej Si Čandor prikazati film „All is lost“ sa Robertom Redfordom. Azija će biti zastupljena u zvaničnoj konkurenciji s kineskim rediteljem Điaom Žangkeom. Biće prikazana dva japanska filma Hirokazua Kore-Edea i Takašija Mikea. Indija je ove godine pozvana kao gost na obilježevanju 100 godina od indijske filmske industrije Bolivud. Južna Amerika će ove godine biti manje zastupljena, ali će u Kanu biti petnaestak latino-američkih reditelja koji će odati čast čileanskom reditelju Alehandru.

Analitičari najavljaju nekoliko žestokih dugometražnih filmova, među kojima „Mlada i lijepa“ (Jeune et Jolie) Fransoaa Ozona i „Venera u krznu“ (La Venus a la fourrure) Romana Polanskog. U trenutku kada je Francuska postala 14. zemlja koja je odobrila vjenčenje homoseksualaca, nekoliko filmova će obraditi tu temu, kao „Život Adele“ (La Vie d’Adele) Abdelatifa Kešiša i „Behind the Candelabra“ Stivena Soderberga sa neočekivanim glumačkim duom – Majklom Daglasom i Metom Dejmonom.

Za publiku i umjetnost

Iza kulisa, oko 40.000 filmskih profesionalaca pokušaće da otkupe i prodaju nove hitove na najvažnijem filmskom tržištu godine. Kritičari su pohvalili ovogodišnju selekciju filmova 66. festivala, ocijenivši da je riječ o snažnoj listi na kojoj se nalaze kako filmovi za publiku tako i umjetnička ostvarenja. Američki reditelji režirali su pet od 20 filmova u takmičarskom programu, što je njihovo najveće pojavljivanje u proteklih šest godina.

(Izvor:Pobjeda)