Nova istraživanja javnog mnjenja pokazaju da birače pred ove izbore najviše brinu ekonomija, nezaposlenost, imigracija, ekologija, ali i terorizam, unapređenje ljudskih prava, demokratija, socijalna zaštita.
Glasanje na evropskim izborima počinje u četvrtak 23. maja u Holandiji i Britaniji, u Irskoj se glasa u petak 24. maja, u Češkoj u petak i subotu - 24. i 25. maja, u Letoniji, Malti i Slovačkoj u subotu 25. maja a u preostaloj 21 članici u nedjelju, 26. maja.
Ukupno se bira 751 evroposlanik, s obzirom na to da Britanija nije napustila EU.
Da je Velika Britanija izašla iz EU krajem marta, kako je prvobitno planirano, u Parlamentu bi sjedjelo 705 poslanika.
Broj evroposlanika svake članice utvrđen je na osnovu veličine njene populacije pa tako Kipar, Luksemburg, Malta i Estonija imaju po šest predstavnika u EP, a najmnogoljudnija Njemačka 96.
Pravo glasa u većini članica imaju građani sa 18 i više godina, osim u Grčkoj (17), i Malti i Austriji (16).
Međutim, kandidati na evropskim izborima u 15 članica moraju da imaju najmanje 18 godina, u deset zemalja 21, u Rumuniji 23, a u Italiji i Grčkoj najmanje 25 godina.
Kada je riječ o izlaznosti, ona od izbora do izbora opada, uprkos kampanjama sa ciljem da podstaknu Evropljane da izađu na birališta.
Na izborima 2014. izlaznost je bila 42,6 odsto nakon 43 procenta 2009. i maksimalnih 62 odsto na prvim direktnim zborima 1979.
Posljednje predizborne procjene ukazuju da će Evropska narodna partija (EPP) ostati najveća grupa u EP sa 180 mjesta u odnosu na 217 sada.
Opašće i snaga lijevog centra okupljenog u grupi socijalista i demokrata (SD), sa 186 na 149 mjesta u EP.
Liberalni savez ALDE bi, prema procjenama, trebalo da ima 76 evroposlanika, osam više nego sada, a Zeleni 57 ili pet više.
Kako prenosi agencija AP, liberali su sada spremni da formiraju novu grupu sa Republikom u pokretu francuskog predsjednika Emanuela Makrona.
Na strani krajnje desnice i nacionalista, predviđa se da će grupa Evropa nacija i slobode, u kojoj su partije poput italijanske Lige, britanske Stranke za nezavisnost (UKIP) i francuskog Nacionalnog okupljanja, dobiti 62 mjesta u novom EP prema 37 sada.
Inače, uslov za formiranje grupe u EP je 25 evroposlanika iz najmanje četvrtine članica EU.
Preliminarni rezultati znaće se u kasnim večernjim satima u nedjelju, a novoizabrani evroposlanici će već u ponedjeljak početi razgovore o formiranju parlamentarnih grupa.
Objavljivanje djelimičnih i preliminarnih rezultata nije dozvoljeno prije nego što se zatvore sva biračka mjesta u EU, a to je nedjelja 26. maj u 23.00.
Mandat sadašnjeg EP završava se 1. jula a novi evroposlanici zauzeće svoja mjesta u Strazburu 2. jula i na prvoj plenarnoj sjednici izabrati predsjednika, 14 potpredsjednika i još pet drugih visokih zvaničnika, i takođe odlučiti o broju i sastavu parlamentarnih odbora.
Lideri EU okupiće se 28. maja da biraju kandidate za najviše pozicije u EU koje treba da potvrdi EP. Predloženi komesari će u periodu između jula i oktobra obrazlagati u EP svoje politike.
Beta
Komentari