Ona je učestvovala na GLOBSEC forumu u Bratislavi, zajedno sa predsjednicima Crne Gore i Srbije, Milom Đukanovićem i Aleksandrom Vučićem, i ministarkom vanjskih poslova Bugarske Ekaterinom Zaharijevom na panelu „Zapadni Balkan, udaljavanje od Evrope?“
Bregu je kazala da moramo da se okrenemo od „geopoetike“ ka geopolitici.
"Evropska unija mora biti spremna da Zapadni Balkan zaista postavi kao svoj geopolitički prioritet i da politički sukob na Zapadnom Balkanu oblikuje kao borbu za ili protiv Evrope. Ovakav pristup pomoći će da se održi stabilnost i uticaj u sopstvenom, problemima opterećenom dvorištu,“ rekla je Bregu.
Ona je poručila i da „Zapadni Balkan pripada evropskom lancu vrijednosti i mora čvrsto ostati na putu demokratije, sloboda, prava pojedinaca i održivog razvoja.
"Ako je Evropska unija posvećena zajedničkoj budućnosti, i ako su ekonomije Zapadnog Balkana takođe posvećene zajedničkoj budućnosti, nema razloga da proces integracije bude ograničen ili zaustavljen. Dugo čekanje na vratima Evrope u velikoj je mjeri uticalo na region. Ujedinjene nacije procjenjuju da bi do 2050. godine Zapadni Balkan mogao izgubiti 14 posto svog trenutnog stanovništva. Odliv visokokvalifikovane radne snage je posebno zabrinjavajući, jer ga u ogromnoj mjeri čine mladi i visokokvalifikovani radnici i stručnjaci, što ne iznenađuje, s obzirom da je stopa nezaposlenosti mladih (preko 35%) više nego dvostruko veća od iste stope u EU,“ dodala je generalna sekretarka Savjeta za regionalnu saradnju.
„Da bi se to promijenilo, a negativni trendovi preokrenuli nije dovoljno obavljati zadatke samo radi birokratskih procesa i kvantitativnih mjerila. Moramo težiti sprovođenju opipljivih, nepovratnih, strukturnih reformi koje će Zapadni Balkan približiti standardima Evropske unije i tako zaista poboljšati život građana,“ zaključila je Bregu.
Komentari