Ako niste u prilici da se ispružite na nekoj plaži ili kraj bazena, već ste "osuđeni" na kućne ili kancelarijske uslove, poslušajte ove savjete.
Zamračite kuću
Ujutro, kada sunce počne da izlazi, zatvorite sve prozore i vrata, spustite roletne i navucite deblje zavjese. Na taj ćete način ćete duže zadržati noćnu svježinu unutar kuće.
Koristite ventilatore
Dobro će doći bilo koja vrsta ventilatora - podni, stolni, stropni. Ako ste u prilici, nabavite nekoliko ovih uređaja. U večernjim satima svakako sve u kući otvorite i napravite promaju. Upalite ventilatore koji će dodatno podstaći ulazak svježijeg vazduha.
Rashlađujte se vodom
Napunite lavor vodom i pokvasite stopala. Uz to, koristite mokre peškire ili marame - stavljajte ih preko ramena ili na glavu – do je dobar način da se rashladite. Nekoliko puta dnevno istuširajte se hladnijom vodom.
Dobra ideja je i napuniti vodom prskalice, pa se povremeno osvežite "štrckajući" po licu i djelovima tijela.
Isključite dodatne izvore toplote
Klasične sijalice isijavaju toplotu, pa ih ne palite ako baš ne morate. Iusto se odnosi i na upotrebu računara i ostalih električnih. Takođe, jedite svježu, laganu hranu koja ne zahtijeva kuvanje ili pečenje.
Pijte dovoljno vode
Važno je održavati pravilnu hidratiaciju tijela jer se tečnost pojačano gubi iz tijela tokom velikih vrućina. Ukoliko se jako znojite, svakako uzimajte hranu ili pića koja će vam osigurati dovoljno elektrolita, na primjer limunadu s malo soli.
Izbjegavajte alkohol i kofein
Kada je jako vruće suzdržite se od ispijanja alkoholnih pića ili onih koja sadrže kofein, jer i jedno i drugo djeluju kao diuretik.
Stavite led pred ventilator
Ispred ventilatora stavite široku plitku posudu i napunite je kockicama leda, ili plastične boce koje ste prethodno napunili vodom i zaledili. Rashladiće vam vazduh u kući.
Vodite računa o tome šta jedete
Izbjegavajte obilne obroke bogate ugljenim hidratima. jer mogu da povećaju metaboličku toplinu (nusproizvod metabolizma našeg organizma), a time i toplotu tijela.
B92
Komentari