Migranti su otkriveni u zelenom pojasu na toj graničnoj liniji, prenosi portal a1on.
Od ukupno 400, njih 253 migranata dobrovljno se vratilo nazad u Grčku, dok ostali nakon izvršenih provjera i davanja izjava u albanskoj Upravi za granicu i migracije transportovani u Centar za azil Babru, nadomak Tirane.
Direktor albanskog Odjeljenja za granicu i migracije Eduard Merkaj je izjavio da je misija Fronteks već pokazala prve rezultate, koja je počela sa svojim aktivnosti na grčko-albanskoj granici 22. maja.
"Većina ovih migranata, koji apliciraju za azil, čine zloupotrebe, jer pokušavaju da pobjegnu. To najčešće rade kako bi otišli u Crnu Goru, a u poslednje vrijeme i ka Kosovu“, izjavio je Merkaj.
On kaže da se glavne tačke iz sporazuma između albanske policije i Fronteksa realizuju veoma dobro i najavio da će svoje oficire uputiti i neki od susjeda.
"Kolege iz Crne Gore, Makedonije i na Kosovu čekaju da vide pozitivne korake što će ova operacija preuzeti u smjeru smanjenja nelegalne migracije. Oni takođe mogu da pošalju svoje oficire, koji će biti u statusu posmatrača", istakao je Merkaj za tiransku televiziju "Ora njuz".
Nedavno albanski ministar unutrašnjih poslova Sander Leši je izjavio da je broj migranata u 2018. godini za šest puta povećan u odnosu na 2017. godinu, kao i da se takva pojava ponavlja i ove godine.
Prošle godine je zabilježan rekordan broj migranata koji su zatražili azil u Albaniji odnosno čak 4. 095 uglavom Sirijci, u odnosu na 2017. kada je taj broj iznosio samo 307.
Zatvaranje balkanske rute koja je prolazila kroz Severnu Makedonij, Srbiju, Bosnu i Hercegovinu i Mađarsku je povečala broj migranata koji prolaze kroz Albaniju.
Komentari