Svjetski mediji prenijeli su da je specijalna istražiteljka došla do dovoljno čvrstih dokaza o tome ko bi trebalo da se okrivi za smrt Kašogija, mučki ubijenog u saudijskoj ambasadi u Turskoj u oktobru 2018.
Njen izvještaj, navodi Al Džazira, potpuno će "oduvati" zvanični alibi Sudijske Arabije.
Poslije šestomjesečne istrage o ubistvu saudijskog novinara specijalna izvjestiteljka UN za vansudska pogubljenja Kalamar je navela u izvještaju da je ustanovila da postoje elementi "vjerodostojnih dokaza" koji opravdavaju otvaranje dodatne istrage o pojedinačnoj odgovornosti visokih saudijskih zvaničnika, uključujući prijestolonasljednika.
Kalamar u izvještaju na 101 strani iznosi desetine preporuka, prenio je AP.
U njemu se pozivaju tijela UN ili generalni sekretar svjetske organizacije Antonio Gutereš da "zahtijevaju" da se nastavi krivična istraga.
Ona je ukazala na "izuzetnu osjetljivost" razmatranja krivične odgovornosti prestolonasljednika, kao i Sauda Alkatanija, visokog savjetnika saudijskog dvora koji nije optužen u ovom slučaju.
Govoreći o njih dvoje ona je ukazala da nije donijet nikakav zaključak o krivici.
"Jedini zaključak koji je donijet je da postoje vjerodostojni dokazi koji zaslužuju dalju istragu", napisala je.
Iako se do sada nagađalo da je glavni organizator, odnosno naručilac ubistva, upravo princ prijestolonasljednik Bin Salman, do sada nije bilo čvrstih dokaza protiv njega. Eksperti i analitičari, kako prenose svjetski mediji, sada očekuju od američkog predsjednika Donalda Trampa da "preduzme akciju i učini nešto po pitanju Bin Salmana".
Kašogi, koji je radio kao novinar Vašington posta, inače Saudijac, nestao je onog trenutka kada je ušao u ambasadu Saudijske Arabije u Istanbulu, u koju je otišao po dokumenta. Danima se nije znalo šta se s njim desilo, dok nije postalo očigledno da on odatle živ nije izašao.
Odmah su sve oči bile uprte u Bin Salmana, koji je svjetskoj javnosti postao poznat po obračunu sa "konkurencijom" na putu do mjesta budućeg kralja. Nakon nekoliko dana odbijanja, Saudijska Arabija je dopustila turskim specijalnim policijskim istražiocima da uđu u ambasadu u potrazi za Kašogijem. Ali, tada je već bilo kasno. Svi dokazi su bili sklonjeni, a Kašogijevo tijelo nikada nije pronađeno.
Po audio snimcima koje posjeduje turska policija, Kašogi je ubijen na vrlo brutalan način, a zatim i raskomadan.
B92
Komentari