Zanimljivo je da bosiljak, zato što sadrži i ursoličnu kisjelinu, čini kožu elastičnijom i faktor je u preventivi raka kože. Na listi poželjnih nalazi se i maslačak, koji je možda korov u travi, ali je zato blago na koži, iz istog razloga kao i bosiljak. Lavanda takođe djeluje umirujuće, a ruzmarin će uspješno tonirati masnu kožu.
Šta nabrati za suvu kožu lica? Aloja je izvanredan izbor, ali i volovsko uvo (boražina - Borago officinalis). Gospin plašt (vrkuta, virak - Alchemilla vulgaris) pomaže u sprječavanju boranja kože, dok bijeli slez djeluje umirujuće na nadraženu i suvu kožu.
Među biljem za osjetljivu kožu našla se i ona koja „žari i pali“. Ko bi rekao da jedna kopriva može zapravo da umiri vašu ispucalu kožu?! Gavez je idealan za grublju i suvu kožu, jer sadrži protein alantoin, koji ubrzava obnovu ćelija. Kamilica zapravo može i estetski da posluži i izbijeli kožu, osim što je omekšava. Sladić se mjestimično nanosi u slučaju ekcema, alergijskog dermatitisa i psorijaze, a kod ovih problema korisno je i ulje noćurka. Večernja jagorčevina, odnosno noćurak bogata je gama-linolenskom kiselinom, što doprinosi proizvodnji kolagena.
Kurkuma takođe opušta upaljenu kožu. Izmiješajte je sa kokosovim uljem i nanesite na lice u obliku maske. Ovaj program je takođe koristan za zaustavljanje rasta neželjenih dlačica!
Najlakši način za korišćenje bilja na koži lica je uz pomoć pare. Usitnite zato svoje omiljene svježe grančice i listiće organskog bilja ili mješavinu svježeg bilja. Dodajte tome pregršt svežih biljaka u veliku zdjelu i nekoliko šolja kipuće vode. Promiješajte, stavite peškir preko glave i sjedite nad posudom koja isparava, zatvorenih očiju, petnaestak minuta, a nakon toga, isprskajte lice hladnom vodom.
I koža će polako postajati sve ljepša!
(Izvor:zdravzivot.com)