Roman Dragane Kršenković-Brković u Podgorici: Igre s vremenom
„Karver“

„Recepcija romana na širem čitalačkom nivou“

Roman Dragane Kršenković-Brković u Podgorici: Igre s vremenom

PODGORICA -Sve u ovoj knjizi upućuje na egzistencijalnu samoću čovjeka, pogotovo onoga koji je upleten u politiku ili politička zbivanja – kazao je prof. dr Siniša Jelušić, predstavljajujući roman Dragane Kršenković-Brković „Atelanska igru“, u srijedu veče, u knjižari „Karver“.

O djelu poznate crnogosrke spisateljice koje je objavljeno u izdanju Otvorenog kulturnog foruma govorili su Vladimir Vojinović i prof. dr Siniša Jelušić.

Vladimir Vojinović je kazao da je izborom teme i odabirom narativnih strategija Dragana Kršenković-Brković obezbijedila „recepciju romana na širem čitalačkom nivou“. Naglasio je da osim sa aspekta žanra, „Atelanska igra“ se može detektovati kao neka vrsta istorijskog romana koji ima elemente i detektivskogi romana. Posebnu pažnju on je obratio na „igre sa vremenom“ u romanu Dragane Kršenković-Brković. Smatra da je spisateljica jako utemeljena u poststrukturalizmu i naratologiji. Naglasio je i majstorstvo upotrebe pripovijednih figura.

- U tome je čar ove knjige – poručio je Vojinović.

Prof. dr Siniša Jelušić tretirao je „Atelansku igru“ kao eruditivi roman sa složenom narativnom strukturom. S posebnom pažnom tumačio je plan značenja i intertekstualne veze koje to djelo povezuju sa nekim drugim disciplinama rimsko/ hrišćansom metafizičkom mišlju. U nizi nivoa značenja romana, kao dominantan, prepoznao je „politički sloj“. Posebno je naglasio tragičnu intonaciju romana.

- Ja sam ga čitao prvenstveno kao političku metaforu o totalitarističkom sistemu u kojoj se uspostavlja ključna relacija autoritarne vlasti i pojedinca i istražuje univerzalnu temu odnosa vlasti i umjetnika – kazao je Jelušić.

(Izvor:Pobjeda)