Na rafovima, naime, uopšte nema mlijeka, mlečnih proizvoda, mesa i brašna.
Kako je najavljeno, sjutra neće raditi radnje sa prehrambenom robom, dućani i kiosci, pa čak ni pekare i apoteke.
Zatvaranjem prodavnica naročito su pogođeni Srbi koji žive u opštinama sjevernije od Mitrovice - građani iz Zubinog potoka i Leposavića.
Da bi kupili mleko u Južnoj Mitrovici, na primer, moraće da putuju dvadesetak kilometara.
Srbi na sjeveru sada praktično žive od zaliha, koje su nakupovali u radnjama prethodnih dana.
Uprkos svemu, oni se nadaju da će se situacija stabilizovati, kaže dopisnik TV PRVA.
Podsjećamo, odluka o zatvaranju prodavnica donijeta je na sastanku privatnika, zbog toga što su prištinske vlasti novembra prošle godine uvele takse od 100 odsto na proizvode iz Srbije i BiH.
Neće raditi pumpe, ni ugositeljski objekti
U znak solidarnosti sa privatnicima koji drže objekte sa osnovnim životnim namirnicama, ali i robu široke potrošnje, neće raditi nijedan ugostiteljski objekat, ali ni benzinske pumpe, a pod ključem će biti najmanje dva dana, prenosi Radio Kontakt plus.
Boban Simić šef Kancelarije Aktiva u Prištini rekao je za taj radio da onda kada odluka bude povučena imaće situaciju u kojoj će "nevidljiva ruka" tržišta da niveliše jaz između ponude i potražnje.
"Dok do toga ne dođe, potrebno je da se kratkoročno omogući nesmetano snabdjevanje osnovnim životnim namirnicama," ističe Simić.
Nema svježeg voća i povrća
Po njegovoj ocjeni priče o humanitarnoj krizi su malo prenaglašene, ali su djelimično opravdane.
Na pijaci i u piljarama u Sjevernoj Mitrovici nema svježeg voća i povrća. U Bošnjačkoj mahali ima povrća i voća, ali Srbi skoro da ne trguju kod Albanaca nekoliko dana unazad.
Komentari