Sabor je okupio bokeljske pravoslavne horove „Sveti Sava” iz Herceg Novog, „Sveti Vasilije Ostroški” iz Kumbora, hor Srpskog pjevačkog društva „Jedinstvo” iz Kotora, „Roždestvo” iz Bijele i „Sveti Evstatije Prevlački” iz Budve. Domaćin sabora bio je mješovoti hor „Roždestvo” iz Bijele, a ovacije i osmijehe prepune dvorane među kojima je bio i episkod nikšićko - budimljanski Joanikije, izmamili su sjajni mališani dječijeg hora „Roždestvo”.
Pod dirigentskom palicom profesora Ivane Komnenović oni su izveli sedam novih autorskih pjesama Vedrane Dabović iz Bijele. Bijeljski mališani u zadnje dvije godine izvode Vedranine kompozicije, koje je upravo posvetila djeci iz ovog mjesta. Blagoslovom mitropolita crnogorsko - primorskog Amfilohija u toku je štampanje „Notarice” sa 13 autorskih pjesama Vedrane Dabović koje izvode mališani „Roždestva”. „Notarica” je izdata na predlog dirigenta Pančevačkog pevačkog društva, Vere Carine koja je prepoznala kvalitet pjesama i preporučila ih za izdavanje.
Dječji hor „Roždestvo” premijerno je izveo numere „Crkvena zvona”, „Crkva – kuća naša”, „Vaskršnja radost”, „Staze Svetog Save”, „Dječija molitva”, „Bogorodica u srcima” i „Himnu dječijeg hora Roždestvo” koje je publika ispratila dugotrajnim aplauzima na nogama.
Na saboru je besjedio prof dr Vladimir Božović predsjednik Izvršnog odbora Matice srpske – Društva članova u Crnoj Gori.
U nadahnutom slovu Božović je naglasio da je svetosavski izbor odredio tok istorijske sudbine srpskog naroda i da Bokelji imaju o tome najpostojanije pamćenje. „Valjda niko ne spori da je Sveti Sava, baš na ovom mjestu, utemeljio Zetsku episkopiju 1219. godine, iz koje je iznikla naša Crkva pravoslavna. Opet niko ozbiljan ne spori da je iz krila Crkve stvorena najprije petrovićka, a posljedično i savremena Crna Gora. Ako niko ne spori ni prvo ni drugo, onda svi uskliknimo s ljubavlju odgovor na pitanje: Šta je Sveti Sava državi Crnoj Gori? Sljedstveno, čućete danas da su Nemanjići, dok su u molitvi i životnoj radosti gradili mnoge hramove u Crnoj Gori, zapravo vršili „nasilnu aneksiju” sopstvene očevine i djedovine. Naši preci su, kažu neki, ognjem i mačem, a vjerovatno i protivno nekom novom prostornom planu, ugurali te silne hramove u naše živote - dragulje svjetske kulture, koji su u međuvremenu postali najupečatljiviji i najljepši dokazi našeg trajanja i visokih istorijskih dometa. E pa, hvala Bogu što smo tako `anektirani` i hvala Bogu što se `ognjem i mačem` nekad tako lijepo gradilo. Hvala Bogu što imamo Svetog Savu, što smo na njegovom izvoru sačuvali taj jedinstven izraz božanske i ljudske ljubavi - naše crkve divne, sveto i slatko Pravoslavlje!”, naglasio je Vladimir Božović.
U programu je nastupio Maksim Urdešić učenik Niže muzičke škole iz Herceg Novog koji je na republičkom takmičenju u klarinetu osvojio prvu nagradu, kao i tivatska etno grupa „Ćilibar”.
Pravoslavna parohija tivatska za sve učesnike i goste nakon Sabora pravoslavnih horova Boke priredila je u novoosvećenom Parohijskom domu pri hramu Svetog Save trpezu ljubavi.
(Izvor:Dan)