Evropski multinacionalni div, jedna od najvećih avio i vojnih kompanija na svijetu, kaže da je razvio koncept novog aviona s ciljem “motiviranja sljedeće generacije avio inženjera, naglašavajući kako oni mogu biti razlika, primjenom tehnologija istraženih u kompaniji u hibridno-električnom pogonu, aktivnim kontrolnim sistemima i naprednim kompozitnim strukturama”, piše portal Popular Mechanics.
"Ptica grabljivica", foto: Airbus
Dizajn hipotetskog aviona prvi je put prikazan na mitingu Royal International Air Tattoo , održanom na aerodromu RAF u Gloucestershireu, Engleska. Hibridno-električnu, turbopropelersku letjelicu Airbus zamišlja kao avion za regionalni prijevoz.
U razvoju “Ptice grabljivice” kombinovala se stara i nova tehnologija. Tu je hibridni električni motor, koji bi bio u skladu s filozofijom kompanije kojoj je cilj smanjenje emisije štetnih plinova u avio industriji za čak 50 posto do 2050. godine. Tu je i najstariji alat koji je bio na umu još Dedalu i Ikaru – a to je imitacija ptičijih krila.
Nadalje, još u 15. vijeku, u vrijeme Leonarda da Vincija , ljudi su vidjeli ptice kao inspiraciju za mehanički let. No, Airbus je ovaj put imao na umu predatorske ptice, čak i za regionalne letove od Kelna do Berlina. Jedinstveno značenje repa i krila, navodi Airbus u saopćenju za medije, “imitiraće one ptice grabljivice”, kao što je kalifornijski kondor. Rep i krila, podijeljeni u zupce, imali bi “perje” koje bi se moglo pojedinačno kontrolisati, dopuštajući aktivnu kontrolu leta.
Osim repa i krila, avion takođe ima “spoj krila-trup koji odražava graciozan i aerodinamičan luk orla ili sokola”, navodi se u saopštenju kompanije.
“Naša ‘ptica grabljivica’ je dizajnirana da bude inspiracija mladim ljudima i da izmami uzdisaje i koji će im biti motiv za uzbudljivom karijerom u ključnom sektoru zrakoplovstva”, kaže Martin Aston, viši menadžer u Airbusu, u izjavi za medije.
“Ptica grabljivica” ipak neće tako skoro sletjeti na obližnji aerodrom jer je to samo ideja.
“Radiosarajevo.ba
Komentari